MF udostępni elektroniczny PIT-36 dla firm dopiero na koniec lutego. Albo i później

https://pixabay.com/

MF udostępni elektroniczny PIT-36 dla firm dopiero na koniec lutego. Albo i później

Ministerstwo Finansów ogłosiło, że planuje przygotować elektroniczny formularz PIT-36 do rozliczenia za 2020 r dopiero na przełomie lutego i marca 2021 r. Choć PIT-36 rozliczać można już dawno, a dla zwrotu podatku data 15 lutego jest kluczowa, to resort finansów nie spieszy się.

Na deklaracji PIT-36 rozliczają się podatnicy, którzy w trakcie 2020 roku choćby część przychodów uzyskiwali bez pośrednictwa płatnika. Innymi słowy są to ci wszyscy, którzy byli zmuszeni w trakcie roku lub będą zmuszeni na koniec roku samodzielnie obliczyć zaliczki na podatek lub obliczyć wartość podatku do zapłaty oraz wpłacić te kwoty w odpowiednim terminie do urzędu skarbowego, a wartość podatku ustalają według skali podatkowej, a ich wynagrodzenia nie podlegają ujęciu na PIT-37.

PIT-36 już od drugiej połowy stycznia
Teoretycznie osoby prowadzące własną działalność gospodarczą (bo to oni głównie wypełniają PIT-36) mogli rozliczać podatki za 2020 rok już w styczniu. W drugiej połowie miesiąca resort finansów otworzył bramki do elektronicznej wysyłki tej deklaracji. Jednak do tej pory nie przygotował własnego druku interaktywnego na e-deklaracje.gov.pl.

 

cały artykuł
autor: KATARZYNA SUDAJ
źródło: https://www.pit.pl/Facebook
LinkedIn
Skip to content