Minister Borys-Szopa: 500 plus wypłacane jeszcze w tym roku

Minister Borys-Szopa: 500 plus wypłacane jeszcze w tym roku

– Chcielibyśmy, by „500 plus” dla niepełnosprawnych zaczęło trafiać do najbardziej potrzebujących jeszcze w tym roku, tzn. od 1 października – powiedziała w środę, 31 lipca, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

We wtorek, 30 lipca, senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej rozpatrywała projekt w sprawie świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Senatorowie poparli szereg poprawek do ustawy. Przewidują one m.in., że świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało w wysokości nie wyższej niż 500 zł miesięcznie, przy czym łączna kwota tego świadczenia i świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 zł.

Szefowa MRPiPS tłumaczyła w środę na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, że ta zmiana wprowadza zasadę „złotówka za złotówkę”, a osoby, które przekroczą o niewielką kwotę 1100 zł (kwotę renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy) otrzymają uzupełnienie do 1600 zł.

Borys-Szopa podkreśliła, że procedowana ustawa dotyczy osób, które są całkowicie niezdolne do samodzielnej egzystencji, a także opiekunów tych osób.

Minister wskazała, że trudno jest mówić jak ostatecznie wyglądać będzie ustawa po przepracowaniu jej przez Senat. W środę ma być ona rozpatrywana na posiedzeniu plenarnym Wyższej Izby Parlamentu.

 

Czytaj cały artykuł
Autor: PAP
Źródło: niepelnosprawni.plFacebook
LinkedIn
Skip to content