Minister Paweł Wdówik zdradza klucz do nowego systemu wsparcia

Minister Paweł Wdówik zdradza klucz do nowego systemu wsparcia

Wsparcie kierowane w dużo większym stopniu do osoby z niepełnosprawnością niż do pracodawców czy opiekunów, z zachowaniem osłony socjalnej tych ostatnich. Tak będzie wyglądał, według zapowiedzi Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Pawła Wdówika, system wsparcia, który ma zacząć funkcjonować po wprowadzeniu nowego systemu orzecznictwa.

Podczas trzeciego już spotkania poprzez łącza internetowe – dwa poprzednie odbyły się w zeszłym roku – z Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych poruszano m.in. kwestię tego, jak ma docelowo wyglądać wsparcie osób z niepełnosprawnością po wprowadzeniu nowego systemu orzecznictwa. Ma to nastąpić w 2022 roku. Czytelnicy pytali m.in. o to, jak będzie wyglądała sytuacja opiekunów, czy w końcu zniknie pułapka rentowa i co z ludźmi, którzy już mają orzeczenia wydane na stałe. Punktem wyjścia do dyskusji z Pełnomocnikiem była przyjęta przez rząd Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030. Nie zabrakło zatem pytań o związane z nią działania rządu i jej wpływu na rynek pracy.

Czytelnicy pytali też, czy świadczenia takie jak renta socjalna czy zasiłek pielęgnacyjny będą podnoszone.

Spotkanie z Pawłem Wdówikiem 4 marca zorganizowała Integracja we współpracy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej. Spotkanie było na żywo transmitowane za pośrednictwem kanału Integracji na YouTube, profilu na Facebooku i portalu Niepelnosprawni.pl oraz na profilu FB Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Było także tłumaczone na Polski Język Migowy.

Cały artykuł
Autor: 
not. Mateusz Różański, fot. YouTube

Źródło: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/1763234Facebook
LinkedIn
Skip to content