MRiPS: Pracownicy cenią firmy prorodzinne

MRiPS: Pracownicy cenią firmy prorodzinne

Barbara Socha, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, wzięła udział w organizowanej przez Konfederację Lewiatan konferencji „Praca 4.0”. Dyskutowano o wyzwaniach na rynku pracy, spowodowanych pandemią, nowymi technologiami i sytuacją demograficzną.

Pandemia Covid-19 zmieniła rynek pracy. Bardzo wielu pracowników wykonuje swoje obowiązki zdalnie. Do tej sytuacji musieli dostosować się także pracodawcy. To rozwiązanie pozostanie z nami na dłużej, więc wymaga regulacji prawnych. Nowością są także zmiany, wprowadzone od tego roku dzięki „Polskiemu Ładowi”. Jak powinny na to reagować działy HR, rekruterzy czy księgowi? Odpowiedzi na te pytania szukano podczas konferencji „Praca 4.0. Nowa normalność w nowej rzeczywistości”.

Uczestnicząca w tym wydarzeniu wiceminister Barbara Socha zwracała uwagę, że pracownicy chcieliby pracować w firmach określanych jako prorodzinne. Oznacza to, że ułatwiają one godzenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym i wychowywaniem dzieci.

– Jak wynika z badań, ważne dla pracowników  jest nieoczekiwanie pracy w nadgodzinach oraz możliwość pracy na niepełny etat – mówiła wiceminister. Zwróciła też uwagę na – w kontekście braku pracowników, na niewykorzystany do końca ogromny zasób, jakim są młode kobiety. – I tu też potrzebne są rozwiązania, pozwalające im na łącznie pracy z zajmowaniem się domem i dziećmi – podkreśliła wiceminister Socha.

Konferencja Praca 4.0. została objęta patronatem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.

 

źródło: https://www.gov.pl/