MRPiPS: 2,6 mld zł z Europejskiego Funduszu Społecznego na pomoc przedsiębiorcom

https://pixabay.

MRPiPS: 2,6 mld zł z Europejskiego Funduszu Społecznego na pomoc przedsiębiorcom

Środki z Europejskiego Funduszu Społecznego to kolejna pula wsparcia, która pozwoli dofinansować pensje i składki pracowników firm, którym spadły obroty. To, w zależności od sytuacji, od 1500 do nawet 2700 złotych miesięcznie na każdego pracownika. – Te pieniądze, 2,6 miliarda złotych, pozwolą uratować prawie pół miliona miejsc pracy przez pół roku – podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

2,6 mld zł z Europejskiego Funduszu Społecznego przeznaczone zostanie na pomoc przedsiębiorcom w związku z kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa.

– Dzięki tym środkom mamy kolejną pulę wsparcia, która pozwoli dofinansować pensje i składki pracowników firm, którym spadły obroty. Te pieniądze, 2,6 mld zł, pozwolą uratować prawie pół miliona miejsc pracy przez pół roku – podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dla kogo wsparcie?

Ze środków unijnych mogą korzystać mikroprzedsiębiorcy oraz właściciele małych i średnich firm, a także przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników. To także organizacje pozarządowe, fundacje, stowarzyszenia, kościelne osoby prawne, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielnie socjalne i spółki non-profit.

Jakie warunki należy spełnić?

Warunkiem uzyskania wsparcia jest wykazanie spadku obrotów gospodarczych. Przedsiębiorca będzie mógł wskazać dowolne 2 kolejne miesiące w 2020 roku lub następujące po sobie 60 dni kalendarzowych i zestawić obroty z tego okresu z dwoma analogicznymi miesiącami 2019 r.

– W przypadku organizacji pozarządowych warunkiem wsparcia jest wykazanie spadku przychodów z działalności statutowej w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy w 2020 roku lub następujące po sobie 30 dni kalendarzowych i zestawić obroty z tego okresu z dwoma analogicznymi miesiącami 2019 r. – tłumaczy minister Marlena Maląg.

Na jakie pieniądze mogą liczyć przedsiębiorcy?

  • Przy spadku obrotów o co najmniej 30 proc. – można otrzymać dofinansowanie w wysokości do 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie na każdego pracownika lub samozatrudnionego wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne. Oznacza to do 1500 zł miesięcznie wsparcia na osobę, czyli do 4500 zł w ciągu 3 miesięcy, bo na taki maksymalny okres udzielane będzie wsparcie.
  • Przy spadku obrotów o co najmniej 50 proc. – dofinansowanie rośnie do 70 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia plus składki na ubezpieczenia społeczne. W tym przypadku będzie to do 2100 zł miesięcznie na jednego pracownika, czyli do 6300 zł w ciągu 3 miesięcy.
  • Jeżeli firma zanotuje co najmniej 80 proc. spadku obrotów  – pomoc finansowa wyniesie do 90 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie na każdego pracownika lub samozatrudnionego.  Wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne  będzie to razem do 2700 zł miesięcznie, czyli do 8100 zł w ciągu 3 miesięcy na jednego pracownika.

Gdzie złożyć wniosek? Ile potrwa pomoc?

Pieniądze w ramach dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego będą przyznawane przez powiatowe urzędy pracy. Wnioski będzie można składać elektronicznie poprzez formularz dostępny na stronie www.praca.gov.pl.

– Dofinansowanie na miejsca pracy będzie udzielane przez 3 miesiące, ale warunkiem będzie zachowanie przez kolejne 3 kolejne miesiące dofinansowanych miejsc.  Dofinansowanie powinno być przeznaczone na koszty wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne – mówi minister Marlena Maląg.

Jeżeli chodzi o samozatrudnionych, dofinansowanie powinno być przeznaczone na koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorca jest obowiązany do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy oraz przez drugie tyle po zakończeniu wsparcia.

Ważne

Pracujesz? Prowadzisz firmę? Jesteś rodzicem i zajmujesz się dziećmi, kiedy szkoły, przedszkola i żłobki są zamknięte? Poszukujesz informacji na temat przysługujących Ci praw i dedykowanych rozwiązań zaprojektowanych przez rząd w celu zwalczania skutków epidemii? Śledź nasze wpisy w mediach społecznościowych i informacje na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Rządowe serwisy to sprawdzone i pewne źródło informacji na temat działań podejmowanych w walce z koronawirusem

Więcej informacji na: gov.pl/rodzina oraz gov.pl/koronariwus.

 

źródło: https://www.gov.pl/Facebook
LinkedIn
Skip to content