16 sty MRPiPS: Dostępność to klucz do prawdziwej solidarności społecznej
W środę w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej odbyło się posiedzenie Rady Dostępności z udziałem wiceszefa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Pawła Wdówika. – Ustawy o zapewnieniu dostępności oraz dostępności cyfrowej stwarzają warunki do tego, by osoby z niepełnosprawnościami mogły w społeczeństwie poczuć się obywatelami takiej samej kategorii, jak wszyscy inni – mówił Wdówik.
– Ustawy o zapewnieniu dostępności oraz dostępności cyfrowej stwarzają warunki do tego, by osoby z niepełnosprawnościami mogły w społeczeństwie poczuć się obywatelami takiej samej kategorii, jak wszyscy inni – mówił w środę Paweł Wdówik.
Jak podkreślił, ustawa o dostępności jest „genialnym, milowym krokiem”.
– Chciałbym, żeby dzięki naszej współpracy i działaniom osoby z różnymi niepełnosprawnościami, które potrzebują różnych form wsparcia, mogły być obywatelami korzystającymi z dóbr kultury, edukacji czy pracy, jeśli tylko będą tego chciały – zaznaczył wiceminister Wdówik.
– Mamy ponad 170 partnerów, z którymi pracujemy nad wprowadzaniem dostępności w Polsce. Ustawa o dostępności daje nowe możliwości działania – wskazała podczas posiedzenia Rady Dostępności minister funduszy i polityki Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Rada Dostępności została powołana 20 grudnia 2018 r. jako organ pomocniczy Ministra Inwestycji i Rozwoju. W skład Rady wchodzą przedstawiciele instytucji rządowych i organizacji zajmujących się tematem dostępności i niepełnosprawności, przedstawiciele sektora nauki i biznesu oraz eksperci ds. dostępności. Do głównych zadań Rady należy rekomendowanie najlepszych rozwiązań służących poprawie dostępności oraz przygotowanie systemu certyfikacji i akredytacji podmiotów działających na rzecz dostępności.
Materiały