MRPiPS: Minister Maląg: Blisko 15,3 mld zł wsparcia dla firm w ramach tarczy antykryzysowej

MRPiPS: Minister Maląg: Blisko 15,3 mld zł wsparcia dla firm w ramach tarczy antykryzysowej

Do tej pory wsparcie dla przedsiębiorców w ramach obu tarcz – finansowej i antykryzysowej – to już 57,5 mld zł, z czego 15,3 mld to wsparcie z tarczy antykryzysowej. Podczas wtorkowego briefingu prasowego minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg oraz wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł podsumowali realizację wsparcia dla przedsiębiorców w kraju i na Mazowszu.

Wsparcie dla przedsiębiorców w ramach tarczy finansowej i antykryzysowej to już 57,5 mld zł. Tylko tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju wsparła 222 tys. firm kwotą 42,2 mld zł.

Jak mówiła podczas briefingu prasowego minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, w ciągu dwóch miesięcy od uruchomienia tarczy antykryzysowej mogliśmy przekazać właścicielom firm w Polsce już prawie 15,3 mld zł.

– Tarcza antykryzysowa to cztery najważniejsze instrumenty – dofinansowanie do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, umarzalnie pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, świadczenie postojowe oraz zwolnienie ze składek ZUS – mówiła minister Maląg.

Jak dodała, instrumenty, które zostały zaproponowane przez rząd w tej trudnej sytuacji gospodarczej, mają na celu przede wszystkim ochronę miejsc pracy przez dofinansowanie wynagrodzeń, żeby pracownicy dostali wynagrodzenia, a firmy mogły normalnie funkcjonować.

Wsparcie w ramach poszczególnych instrumentów tarczy

W ramach Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych firmy mają możliwość otrzymania dofinansowania do wynagrodzeń pracowników. Do 1 czerwca przyznano już 4,3 mld zł. Tylko w ramach tego instrumentu rząd wpiera już prawie 1 mln pracowników.

Świadczenie postojowe otrzymuje już 980 tys. osób prowadzących działalność gospodarczą oraz będący na umowach cywilno-prawnych. Łączna kwota świadczeń, która już teraz wypłacamy dla tej grupy osób, to ok. 1,9 mld zł. Do tego dochodzi zwolnienie ze składek w ramach tarczy antykryzysowej na 1,8 mld zł.

– Dużą popularnością cieszy się niskooprocentowa pożyczka dla  mikroprzedsiębiorców do 5 tys. zł. To realna pomoc dla mikrofirm na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Pożyczka jest umarzana, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadzić działalność przez okres trzech miesięcy od dnia udzielenia pożyczki – wskazała minister Maląg.

Do tej pory przyznano ponad 1,1 mln pożyczek mikroprzedsiębiorcom, w wysokości prawie 5,5 mld zł. W skali całego kraju procent pozytywnie rozpatrzonych wniosków w stosunku do wpływów stanowi obecnie 69 proc.

Warszawa na szarym końcu pod kątem rozpatrywania wniosków o pożyczkę

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł podsumowując realizację poszczególnych instrumentów tarczy antykryzysowej na Mazowszu zwrócił uwagę, że wojewódzką średnią rozpatrywalności wniosków o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców – 49 proc. – zaniża Warszawa.

– Są na Mazowszu takie powiaty, w których realizacja zadania dochodzi do 100 proc., nie ma żadnych opóźnień – wskazał wojewoda. – Wyjątek to Warszawa – dodał.

W Urzędzie Pracy miasta st. Warszawy jedynie 26 proc. wniosków rozpatrzonych zostało dotąd pozytywnie. To jeden z najgorszych wyników w kraju wśród miast wojewódzkich. Nadal 85 tys. warszawskich przedsiębiorców czeka więc na wsparcie w ramach pożyczki.

Pod tym kątem źle wypada również Poznań, gdzie rozpatrzonych pozytywnie jest zaledwie 21 proc. wniosków o pożyczkę. Minister Marlena Maląg zaapelowała o przyspieszenie realizacji zadania, by pieniądze jak najszybciej trafiły do przedsiębiorców.

W województwie mazowieckim z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dofinansowywanych jest blisko 103 tys. miejsc pracy na kwotę ponad 452 mln zł. Udzielonych jest blisko 132 tys. pożyczek na kwotę 658,5 mln zł. Wypłaconych jest też ponad 154 tys. świadczeń postojowych, łącznie to niemal 302 mln zł. W sumie wsparcie dla Mazowsza w ramach tarczy antykryzysowej to ponad 1,62 mld zł.

źródło: https://www.gov.pl/Facebook
LinkedIn
Skip to content