MRPiPS: Świadczenie postojowe. Kolejna pula pieniędzy trafi do przedsiębiorców

https://pixabay.com/

MRPiPS: Świadczenie postojowe. Kolejna pula pieniędzy trafi do przedsiębiorców

W poniedziałek wypłacono kolejne świadczenia postojowe dla około 3 tysięcy przedsiębiorców na kwotę 6,5 miliona złotych. – Pierwsze świadczenia postojowe – ponad 172 miliony złotych wsparcia dla 86,2 tysięcy osób – Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już w ubiegłym tygodniu. Kolejne pieniądze będą trafiały do przedsiębiorców na bieżąco w następnych dniach – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej. A to niejedyne wsparcie, jakie trafia już do firm.

Pierwsi przedsiębiorcy wsparcie w ramach świadczenia postojowego otrzymali już w ubiegłym tygodniu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał wówczas 172 mln zł dla 86,2 tys. osób.

– Dzisiaj wypłacone zostały kolejne pieniądze w ramach świadczenia postojowego. To 6,5 mln zł dla ok. 3 tys. przedsiębiorców. Wnioski realizowane są sprawnie, a kolejne pule pieniędzy będą wypłacane na bieżąco w następnych dniach. To bardzo ważne, by wsparcie możliwie szybko trafiało do zainteresowanych – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rozszerzenie tarczy antykryzysowej. Co się zmieniło w świadczeniu postojowym?

  • Ustawa znosi warunek osiągnięcia przez przedsiębiorców przychodu poniżej 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.
  • Wprowadza zmianę, dzięki której osoby wykonujące umowy cywilnoprawne będą mogły skorzystać ze zwolnienia, jeżeli zawarły umowę przed 1 kwietnia 2020 r. (wcześniej było 1 lutego 2020 r.).
  • Wprowadzona także możliwość ponownej wypłaty świadczenia postojowego, ale nie więcej niż trzykrotnie. Ponowne przyznanie świadczenia postojowego będzie mogło nastąpić nie wcześniej niż w miesiącu następującym po miesiącu wypłaty po raz  pierwszy tego świadczenia. Warunek to wykazanie w oświadczeniu, że sytuacja materialna się nie poprawiła.

To niejedyne wsparcie, jakie trafia już do firm

– Ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dofinansowujemy wynagrodzenia pracowników w okresie przestoju lub obniżonego wymiaru czasu pracy. Do piątku 17 kwietnia przyznaliśmy już wsparcie dla 161 tys. pracowników na łączną kwotę 756 mln zł – wskazuje minister Marlena Maląg.

Na niskooprocentowaną pożyczkę w wysokości do 5 tys. zł przekazano z kolei łącznie 226 mln zł dla 45 tys. mikroprzedsiębiorców.

Razem to prawie 1 mld zł przyznanego już wsparcia (dokładnie 982 mln zł) tylko z tych dwóch instrumentów.

Ważne

Pracujesz? Prowadzisz firmę? Jesteś rodzicem i zajmujesz się dziećmi, kiedy szkoły, przedszkola i żłobki są zamknięte? Poszukujesz informacji na temat przysługujących Ci praw i dedykowanych rozwiązań zaprojektowanych przez rząd w celu zwalczania skutków epidemii? Śledź nasze wpisy w mediach społecznościowych i informacje na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Rządowe serwisy to sprawdzone i pewne źródło informacji na temat działań podejmowanych w walce z koronawirusem

Więcej informacji na: gov.pl/rodzina oraz gov.pl/koronariwus.Facebook
LinkedIn
Skip to content