MRPiPS: Tarcza antykryzysowa – 600 mln zł na pomoc dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne

MRPiPS: Tarcza antykryzysowa – 600 mln zł na pomoc dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne

Podczas środowej konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że państwo polskie wraz z polskim budżetem i instytucjami, które odpowiadają za finanse, „dopomoże polskim przedsiębiorcom w walce z gospodarczymi turbulencjami”.

– Prezentujemy dzisiaj plan, plan na najbliższych kilka miesięcy, dwa, trzy, cztery krytyczne miesiące w czasie których – mamy nadzieję – epidemia zacznie ustępować, zacznie zmniejszać swój zasięg, będziemy mogli wracać do normalności – mówił premier Mateusz Morawiecki.

212 mld zł na pakiet antykryzysowy

Wcześniej premier przedstawił założenia pakietu antykryzysowego przeznaczonego dla przedsiębiorców i pracowników, którego szacunkowa wartość wyniesie ok. 212 mld zł. Pakiet podzielono na pięć filarów: obrona przed utratąm miejsc pracy, wsparcie służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców oraz inwestycje publiczne.

– Zdecydowaliśmy się na dopłaty do każdego miejsca pracy, które będzie zagrożone według pewnych określonych kryteriów w wysokości do 40 procent średniego krajowego wynagrodzenia – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, do czerwca odroczone zostaną także płatności ZUS, a później – jeśli ktoś będzie wnioskował o dalsze odroczenie – przełożone na zapłatę ratalną. W tym przypadku nie będzie stosowana opłata prolongacyjna.

Premier mówił także m.in. o stworzeniu funduszu inwestycji publicznych w wysokości 30 mld zł. Jak podkreślił, do końca tygodnia przygotowana ma zostać specjalna ustawa o charakterze „tarczy antykryzysowej”. – Chcielibyśmy ja uchwalić w przyszłym tygodniu na posiedzeniu Sejmu – dodał.

Minister Marlena Maląg: Programy rodzinne będą kontynuowane

– Od 4 lat rodzina jest w centrum zainteresowania polskiego rządu. Polska rodzina to także pracodawcy i pracownicy. Chciałabym zapewnić, że programy takie jak „Rodzina 500+” i „Dobry start” będą kontynuowane – zapewniła podczas konferencji prasowej w Kancelarii Premiera minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. – Zależy nam na tym, aby wesprzeć polskie rodziny i pracowników, abyśmy wspólnie przetrwali ten trudny czas – dodała.

Minister Marlena Maląg mówiła m.in. o wsparciu dla osób pracujących na umowach cywilnoprawnych – będzie to wsparcie na poziomie ok. 2 tys. zł.

– Przeznaczymy dodatkową pomoc dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne, ale też na pomoc osobom niepełnosprawnym pozostającym w domach, wymagających szczególnej opieki- ok 600 mln. zł. Tworzymy specjalny program – zadeklarowała szefowa MRPiPS.

Minister zapewniła również, że realizowane programy rządowe będą miały prolongatę rozliczeń, co jest szczególnie ważne dla organizacji pozarządowych.

NBP: Nie ma powodu do niepokoju

Obecny na konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zapewnił, że nie mamy powodu do niepokoju. – Polski system bankowy jest dobrze zaopatrzony w kapitał, bezpieczny – mówił. Jak podkreślił, bank centralny jest silny i ma gotówkę w rezerwie przewidzianej na takie okoliczności.

Wsparcie dla małych przedsiębiorców

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz mówiła o proponowanych rozwiązaniach dla przedsiębiorców. – Uruchamiamy gwarancje na tanie pożyczki i dodatkowe środki m.in. na dokapitalizowanie firm – mówiła minister Emilewicz. To np. pożyczka w wysokości 5 tys. zł wypłacana z Funduszu Pracy dla małych przedsiębiorców zatrudniających do 9 pracowników. Pożyczka tam a być bezzwrotna, jeśli firma przez najbliższe 6 miesięcy nie zdecyduje się na zwolnienie pracowników.

 

Źródło: https://www.gov.pl/web/rodzina/rzad-przygotowal-pakiet-antykryzysowyFacebook
LinkedIn
Skip to content