MRPiPS: Tarcza antykryzysowa. Ponad miliard złotych dla mikroprzedsiębiorców w ramach pożyczek

MRPiPS: Tarcza antykryzysowa. Ponad miliard złotych dla mikroprzedsiębiorców w ramach pożyczek

W kwietniu w ramach niskooprocentowanej pożyczki przewidzianej w tarczy antykryzysowej do mikroprzedsiębiorców trafiło ponad miliard złotych. – W ciągu miesiąca przyznano ponad 220,8 tys. takich pożyczek – informuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Niskooprocentowana pożyczka do 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej to jeden z instrumentów wsparcia przewidzianych w tarczy antykryzysowej. W kwietniu do powiatowych urzędów pracy wpłynęło ponad pół miliona wniosków o udzielenie takiej pożyczki.

– Pożyczki przyznano do tej pory 220,8 tys. mikroprzedsiębiorcom na łączną kwotę ponad 1,1 mld zł. Niemal wszystkie udzielono w kwocie 5 tys. zł – wylicza minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

W sumie w całej Polsce przyznano już 41 proc. pożyczek dla mikroprzedsiębiorców, w stosunku do ogółu złożonych wniosków. Najwięcej w województwie łódzkim (59 proc.), opolskim i kujawsko-pomorskim (po 57 proc.) oraz pomorskim (56 proc.).

Należy zwrócić uwagę, że 100 proc. przyznanych pożyczek w stosunku do złożonych wniosków zrealizowały w kwietniu: PUP w Inowrocławiu, PUP w Biłgoraju, PUP w Krasnymstawie, PUP w Lublinie, PUP w Chełmie, PUP w Zamościu, PUP w Brzezinach, PUP w Suchej Beskidzkiej, PUP w Zwoleniu, PUP w Nysie, PUP w Opolu, PUP w Ustrzykach, PUP w Leżajsku, PUP w Grajewie, PUP w Hajnówce, PUP w Sejnach, PUP w Wejherowie, PUP w Zawierciu, PUP w Jaworznie, PUP w Rybniku, PUP w Pleszewie, PUP w Białogardzie, PUP w Kołobrzegu.

– Po pierwszym miesiącu działania instrumentu wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej, jakim jest niskooprocentowana pożyczka dla mikroprzedsiębiorców, możemy powiedzieć, że takie wsparcie jest potrzebne, a przedsiębiorcy chętnie z niego korzystają – mówi minister Marlena Maląg.

Kto może skorzystać z pożyczki?

Należy pamiętać, że dzięki nowelizacji ustawy z pożyczek skorzystać mogą też mikroprzedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników. Zmieniły się również zasady umarzania pożyczek. Zrezygnowano z warunku utrzymania przez mikroprzedsiębiorcę stanu zatrudnienia w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r. Ponadto podmiot korzystający z pożyczki będzie musiał prowadzić działalność przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia wsparcia. Dodatkowo przychód z tytułu umorzenia pożyczki nie będzie stanowił przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych. Powyższe zasady dotyczą również pożyczek udzielonych przed wejściem w życie zmian w ramach nowelizacji tarczy antykryzysowej.

 

źródło: https://www.gov.pl/Facebook
LinkedIn
Skip to content