MRPiPS: Tarcza antykryzysowa. Przedsiębiorcy złożyli ponad milion wniosków o wsparcie

https://pixabay.com/

MRPiPS: Tarcza antykryzysowa. Przedsiębiorcy złożyli ponad milion wniosków o wsparcie

Przedsiębiorcy złożyli ponad milion wniosków o wsparcie z instrumentów tarczy antykryzysowej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz wojewódzkie urzędy pracy realizuje już przelewy na rzecz przedsiębiorców. Pierwsze mikrofirmy otrzymały już niskooprocentowane pożyczki.

Tarcza antykryzysowa to szereg rozwiązań chroniących przedsiębiorców i pracowników przed negatywnymi skutkami kryzysu gospodarczego wywołanego epidemią koronawirusa. Z najnowszych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że przedsiębiorcy złożyli już ponad milion wniosków o wsparcie z instrumentów tarczy antykryzysowej. Najwięcej, bo ponad 676 tys. dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS.

Duże zainteresowanie wsparciem z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Z danych resortu rodziny, pracy i polityki społecznej wynika, że ponad 10,9 tys. wniosków złożono o dofinansowanie do wynagrodzeń ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. To wsparcie, z którego mogą skorzystać przedsiębiorcy w przypadku przestoju lub obniżonego wymiaru czasu pracy.

Kwota, o jaką wnioskują przedsiębiorcy, to ponad 2 mld zł. Dzięki temu wsparciem objętych może być ok. 420 tys. pracowników. Najważniejsze, że środki trafiają już do zainteresowanych przedsiębiorców. W całej Polsce wojewódzkie urzędy pracy zrealizowały przelewy na blisko 78,5 mln zł – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Najwięcej pieniędzy do tej pory trafiło do firm na Dolnym Śląsku – ponad 33,3 mln zł. Na Śląsku to ponad 13 mln zł, a w Małopolsce – ponad 5,3 mln zł.

– Do wojewódzkich urzędów pracy, które są właściwe do obsługi wniosków o wsparcie z środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, przekazaliśmy już ponad 444 mln zł – podkreśla szefowa MRPiPS.

Pożyczki już wypłacane

Z kolei do powiatowych urzędów pracy, na realizację działań antykryzysowych przekazane zostało ponad 713,4 mln złotych. Powiatowe Urzędy Pracy zajmują się m.in. rozpatrywaniem wniosków mikroprzedsiębiorców ubiegających się o niskooprocentowaną pożyczkę. Tych udzielono już blisko 21 tys. w łącznej kwocie ponad 104,4 mln zł.

W sumie do powiatowych urzędów pracy wpłynęło blisko 115 tys. wniosków o przyznanie niskooprocentowanej pożyczki do 5 tys. złotych dla mikroprzedsiębiorców – mówi minister Maląg.

Marlena Maląg przypomina, że w środę ZUS wypłacił na konta 86,2 tys. osób pierwsze świadczenia postojowe w łącznej wysokości ponad 172 mln złotych. Najwięcej pieniędzy zostanie przekazanych do przedsiębiorców w Gdańsku, Warszawie i Krakowie.

– Tarcza antykryzysowa działa. W obliczu zbliżającego się kryzysu gospodarczego wywołanego epidemią koronawirusa ochrona miejsc pracy jest niezwykle ważna. Rozwiązania składające się na tarczę antykryzysową cieszą się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. To pokazuje, jak konieczne i oczekiwane było ich wprowadzenie – mówi minister Marlena Maląg.

źródło: https://www.gov.plFacebook
LinkedIn
Skip to content