Nagrody dla łamiących bariery

Nagrody dla łamiących bariery

Po raz ósmy nagrodzono firmy i instytucje przyjazne pracownikom niepełnosprawnym. (…) W hali MTŁ rozdano regionalne nagrody Lodołamacze 2013.

Lodołamacze to konkurs Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych i fundacji FAZON. – Powstał z chęci pokazania pracodawców nie tylko jako tych, o których się źle mówi, ale jako osoby warte naśladowania – mówiła na gali rozdania nagród Monika Tykarska, prezes fundacji.

Tytułowe Lodołamacze przyznano w kilku kategoriach: I miejsce w kategorii Zatrudnienie Ochronne zdobyła firma poligraficzna Centrum Owczarek S.J. ze Zduńskiej Woli, w której 60% proc. personelu to osoby niepełnosprawne. W kategorii Otwarty Rynek zwyciężyło Stowarzyszenie Młodzieży i Osób z Problemami Psychicznymi, Ich Rodzin i Przyjaciół Pomost z Łodzi. W kategorii Instytucja wygrała Politechnika Łódzka.

Jak podkreśla Joanna Sztobryn-Giercuszkiewicz z Biura ds. Osób Niepełnosprawnych PL, jeszcze pięć lat temu studiowało na niej 40 osób niepełnosprawnych, dziś już 300. – Staramy się im pomóc, mamy na przykład wypożyczalnię laptopów z oprogramowaniem dla osób słabo-widzących, dyktafony, notatniki brajlowskie – wymienia.

Zwycięzcy będą reprezentować Łódź w konkursie ogólnopolskim. Jury przyznało też tytuły honorowe: dla spółdzielni inwalidów SIZEI ze Skierniewic i dla prof. Doroty Podgórskiej–Jachnik, przewodniczącej jury.

W woj. łódzkim mieszka ponad ćwierć miliona niepełnosprawnych powyżej 15. roku życia. Mimo pomocy mają niższe wykształcenie i pracują aż trzy razy rzadziej niż ogół mieszkańców: zaledwie co piąty jest aktywny zawodowo.

Matylda Witkowska

Źródło: Dziennik ŁódzkiFacebook
LinkedIn
Skip to content