Nasze Miasto: Inauguracja Kampanii „Lodołamacze 2016”

Nasze Miasto: Inauguracja Kampanii „Lodołamacze 2016”

Konkurs „Lodołamacze” organizowany jest corocznie od 2006 roku. Inicjatywa Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych skierowana jest do przedsiębiorców, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne.

10 czerwca w Urzędzie Miasta w Chorzowie odbyła się konferencja prasowa, która zainaugurowała XI edycję ogólnopolskiego konkursu. W konferencji uczestniczyli poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Plura, zastępca Prezydenta Miasta Chorzowa Wiesław Ciężkowski, przewodniczący Rady Wojewódzkiej POPON Józef Bodziony, rzecznik POPON Anna Węgrzynowicz, a także laureaci, m.in.: Ficomirrors Polska Sp. z.o.o, Alfa Prim, PCK, Helena Budza-nowska, Edyta Świątczak-Gurzęda oraz zaproszeni goście.

- Konkurs „Lodołamacze” jest wskazaniem na to, co przed nami – liczba osób niepełnosprawnych, które są aktywizowane, nie tylko w ramach konkursu, ciągle rośnie – mówił na konferencji przewodniczący Rady Wojewódzkiej POPON, Józef Bodziony.

– Czy możemy być zadowoleni? Nie możemy. Musimy ciągle pracować, żeby problem z niepełnosprawnością w pracy przestał istnieć. On będzie jeszcze długo, ale postęp w tej dziedzinie jest oznaką zmiany mentalności – podkreślał Józef Bodziony.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się pracodawcy i instytucje wrażliwe społecznie czyli laureaci tegorocznej edycji konkursu, m.in. Śląski Oddział Okręgowy Polski Czerwony Krzyż, który zajął II miejsce w kategorii instytucja oraz został nagrodzony srebrnym medalem Lodołamaczy 2015. Jak PCK wspiera osoby niepełnosprawne?

– Współpracujemy z firmą, która zbiera dla nas odzież używaną, która jest w kontenerach i z tej odzieży produkowane są dla nas rowerki trzykołowe z naszym logo. Rozdajemy je osobom potrzebującym na całym Śląsku – mówiła Joanna Czerwiec, kierownik domu PCK w Chorzowie.

Z kolei pracodawcy, którzy zatrudniają niepełnosprawnych chwalili przede wszystkim zaangażowanie swoich pracowników.

– Sam jestem osobą głuchoniewidomą, która zatrudnia osoby słabo słyszące i niewidome. Te osoby pokazują, że kiedy da się im wsparcie to niepełnosprawność znika. Wtedy pracownik niepełnosprawny jest pracownikiem niezwykle oddanym i lojalnym – zachwalał Krzysztof Moskal, zdobywca wyróżnienia w konkursie „Lodołamacze 2015”.

W podobnym tonie wypowiadała się Justyna Sikora z Ficomirrors Polska Sp. z o. o., zdobywcy I miejsca w kategorii Otwarty Rynek. Jej firma zajmuje się produkcją części do samochodów, głównie lusterek samochodowych.

– Osoby niepełnosprawne w naszej firmie to pracownicy produkcyjni, którzy pracują na liniach montażowych, gdzie montują lusterka – mówiła Justyna Sikora. – Są to osoby mocno zaangażowane. Zależy im na tym, żeby nie byli postrzegani jako gorsi pracownicy ze względu na swoją niepełnosprawność. W pracy dają z siebie 100 – 120 procent – podkreślała laureatka.

Zwycięzców regionalnego etapu konkursu poznamy na Wielkiej Gali, która odbędzie się 29 września.

Źródło: naszemiasto.plFacebook
LinkedIn
Skip to content