Nasze Miasto. Tomaszów Lubelski, Zamość. Lodołamacze 2015: Wyjątkowa statuetka dla wyjątkowego miejsca

Nasze Miasto. Tomaszów Lubelski, Zamość. Lodołamacze 2015: Wyjątkowa statuetka dla wyjątkowego miejsca

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Tomaszowie Lubelskim otrzymało wyjątkowe wyróżnienie – statuetkę Super Lodołamacza. To pierwszy etap konkursu mającego na celu docenianie podmiotów zatrudniających osoby niepełnosprawne.

Jak mówi Stanisława Raczkiewicz vice-przewodnicząca zarządu koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, nagroda sprawiła ogromną radość, bo dostrzeżono wysiłek, kreatywność, pomysł i zaangażowanie grupy osób, które chcą zmienić jakość życia osób z niepełnosprawnością: – Mamy takie odczucie, że wydobywaliśmy osoby z niepełnosprawnością z cienia pokazując je lokalnej społeczności i mówiąc w ich imieniu o ich potrzebach, potencjale i o tym jak można im pomóc – mówi Stanisława Raczkiewicz.

– Chodzi o to, by te osoby zaistniały w przestrzeni społecznej nie tylko jako podmioty pomocy, ale jako ktoś kto może dać coś z siebie otoczeniu – dodaje.

Tomaszowskie koło stowarzyszenia na przestrzeni lat stworzyło cały kompleksowy system pomocy osobom niepełnosprawnym. Prace z osobą z dysfunkcją niekiedy zaczyna się już w okresie niemowlęcym czy przedszkolnym: – Już wtedy określamy jak można pewne deficyty wyeliminowywać, albo zminimalizować – mówi vice-prezes.

Dzieciom, których problem jest zdiagnozowany i nie mogą one chodzić do „zwykłych” szkół, stowarzyszenie organizuje całą ścieżkę edukacji. Funkcjonujący w ramach stowarzyszenia Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy umożliwia realizowanie tu obowiązku szkolnego korzystając jednocześnie z rehabilitacji. Jest też Zakład Aktywności Zawodowej, w którym młodzi ludzie ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności zajmują się głównie gastronomią, cateringiem i organizowaniem imprez okolicznościowych: – Klientów nie brakuje, bo posiłki przygotowują wyśmienite – chwali Stanisława Raczkiewicz.

Lodołamacze 2015

Statuetki „Lodołamacze” otrzymują co roku pracodawcy, instytucje i organizacje tworzące warunki pracy i dające zatrudnienie osobom niepełnosprawnym. Zwycięzcy I-go etapu konkursu „Lodołamacze” przechodzą automatycznie do drugiego, finalnego etapu. Ten zaplanowano na 29 września w Warszawie. Stowarzyszenie z Tomaszowa otrzymało nagrodę podczas poniedziałkowej gali w Rzeszowie. II miejsce w kategorii „instytucja” otrzymał m.in. Urząd Miasta w Lublinie.

Organizatorem Konkursu Lodołamacze 2015 jest Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych „Fazon” Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Zobacz zdjęcia

Autor: Joanna Nowicka

Źródło: Naszemiasto.plFacebook
LinkedIn
Skip to content