Nasze Sprawy: Znamy Lodołamaczy 2021. Współpraca z osobami z niepełnosprawnością to ogromny potencjał

Nasze Sprawy: Znamy Lodołamaczy 2021. Współpraca z osobami z niepełnosprawnością to ogromny potencjał

7 października na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala finałowa konkursu Lodołamacze 2021. ABC-Service z Wrocławia, FMD Jadwiga Wieczorek z Zielonej Góry, Stowarzyszenie Solidarni „Plus” z siedzibą w Wandzinie, Zakład Aktywności Zawodowej PSONI Koło w Ostródzie, Fundacja Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Uśmiech Dziecka”z Miechucina, Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn. Tak prezentuje się lista laureatów pierwszego miejsca w 16. edycji konkursu.

Uhonorowano na niej nie tylko pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami, w sumie na liście nagrodzonych znalazły się 23 firmy, instytucje oraz osoby.

– Laureaci Lodołamaczy to firmy, instytucje i organizacje przełamujące stereotypy i uprzedzenia. To pracodawcy otwarci na potrzeby osób niepełnosprawnych, których przedsiębiorstwa dały szansę swoim pracownikom na pracę i rozwój. W ich firmach osoba z niepełnosprawnością jest pełnosprawnym pracownikiem zaangażowanym we wspólne budowanie sukcesu firmy – mówił prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych Jan Zając.

Konkurs Lodołamacze honorowym patronatem objęła małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda. W życzeniach przekazanych laureatom w formie wideo powiedziała m.in.
– Z prawdziwym uznaniem i wdzięcznością myślę o pracodawcach, przedstawicielach instytucji, dziennikarzach, artystach i społecznikach, którzy na różne sposoby sprzyjają aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. To właśnie Państwo – tak jak statki zwane lodołamaczami – torują drogę innym. To Państwo przecierają szlak, który wcześniej mógł wydawać się nie do przebycia. Inspirują Państwo coraz liczniejszych pracodawców, aby umożliwiali rozwój zawodowy ambitnym, zmotywowanym pracownikom z niepełnosprawnościami. To dzięki Państwu ze zdwojoną energią przekraczają oni swoje ograniczenia, cieszą się większą osobistą niezależnością oraz wnoszą własny wkład w społeczne i gospodarcze życie naszego kraju.

– Nasze ministerstwo od trzech lat koordynuje rządowy program Dostępność plus, w ramach którego realizujemy działania, mające na celu przełamywanie barier – nie tylko architektonicznych, ale również własnych, tych tkwiących w nas. Chcemy szkolić, edukować, publikować informacje o tym, w jaki sposób realizować działania na rzecz osób o szczególnych potrzebach – mówiła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, zasiadająca w Kapitule konkursu Lodołamacze.
– Cieszę się, że jest nas coraz więcej, że coraz więcej przedsiębiorców podejmuje te działania, bo współpraca z osobami z niepełnosprawnością to ogromny potencjał, który każda z firm może i powinna wykorzystywać – oceniła.

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik podkreślił, że ważne jest, by przenosić punkt ciężkości z opieki i pomocy osobom z niepełnosprawnościami na podmiotowość tych osób.

Zaznaczył też, że konkurs, który organizowany jest już po raz szesnasty przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, służy łamaniu barier i podziałów w społeczeństwie.

Statuetkę Lodołamacza 2021w kategorii “Dziennikarz bez barier zdobył Wojtek Sawicki, który prowadzi popularne konto na Instagramie, układa muzyczną listę przebojów Carpigiani, pisze recenzje płyt i przez wiele lat był redaktorem ortalu Porcys. Sawicki mieszka w Gdyni, od dzieciństwa choruje na dystrofię mięśniową Duchenne’a. Porusza się na elektrycznym wózku, oddycha przez respirator, komputer obsługuje za pomocą gałki ocznej. Jak mówi Sawicki: “social media kreują wzorce i dlatego chce tam zmieniać postrzeganie osób z niepełnosprawnościami, żeby przestali być kojarzeni jedynie ze zbiórkami pieniędzy, chorobami i cierpieniami”.

Kapituła przyznała też tytuły honorowe – Super Lodołamacz 2021 – Teatrowi 21 z Warszawy- zespołu teatralnego, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem, nagrodzonego Paszportem “Polityki”. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało: Accessible Poland Tours – Biuro Podróży Dla Osób Niepełnosprawnych prowadzone przez Małgorzatę Tokarską.

Z kolei statuetkaLłodołamacza Specjalnego przpadła utytułownej paraolimpijce, pływaczce Joannie Mandak, wyróżniono  eż Olivera Palmera – niesłyszącego tenora, nazywanego polskim Bocellim.

Przyznano też nagrody w kategoriach: “Zatrudnienie Chronione”, “Rehabilitacja Społeczno-Zawodowa”, “Otwarty Rynek Pracy”, “Instytucja”, “Przyjazna Przestrzeń” i “Zdrowa Firma”.

Więcej informacji i pełna lista laureatów konkursu Lodołamacze 2021

autor: Ryszard Rzebko
źródło: https://naszesprawy.eu/Facebook
LinkedIn
Skip to content