Nowe dane GUS. Zarobki Polaków rosną, ale to może być sygnał niepokojącego zjawiska

Nowe dane GUS. Zarobki Polaków rosną, ale to może być sygnał niepokojącego zjawiska

Przeciętne wynagrodzenie w Polsce rosło w lutym o 11,7 proc. w ujęciu rok do roku i wyniosło 6220,04 zł – był to wynik lepszy niż w styczniu i nieco wyższy od konsensusu oczekiwań analityków. Z kolei zatrudnienie w lutym rdr wzrosło o 2,2 proc., co było zbieżne z prognozami ekonomistów. Według ekonomistów banku Pekao, dane o wynagrodzeniach potwierdzają, że „mamy problem z nakręcaniem się spirali płacowo-inflacyjnej”.

GUS podał najnowsze dane o wynagrodzeniach w Polsce. Wzrost o 11,7 proc. rok do roku był sporo wyższy nawet niż spodziewali się analitycy: 9,9 proc. rdr. Średnia płaca wyniosła 6220,04 zł brutto, co daje wzrost o 2,6 proc. miesiąc do miesiąca. Dla porównania, w styczniu średnie wynagrodzenie miało poziom 6064,24 zł i rosło wówczas o 9,6 proc. rdr oraz spadało w stosunku do grudnia.

Widać więc, że w lutym wynagrodzenia odbiły w ujęciu miesięcznym po tym, jak spadały w styczniu na skutek m.in. wejścia w życie Polskiego Ładu.

Nowe dane GUS. Wynagrodzenia w lutym 2022
„W lutym 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w stosunku do stycznia 2022 r. o 2,6 proc., podczas gdy w lutym 2021 r. w porównaniu do stycznia 2021 r. płace zanotowały mniejszy wzrost, o 0,6 proc.” – napisał GUS w komunikacie.

 

cały artykuł
autor: MIW
źródło: https://www.money.pl/Facebook
LinkedIn
Skip to content