O problemach osób niepełnosprawnych na rynku pracy mówiły w audycji „Po pierwsze ekonomia” radiowej Jedynki: Anna Węgrzynowicz, rzecznik prasowy POPON i Monika Tykarska, szefowa Fundacji Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych

O problemach osób niepełnosprawnych na rynku pracy mówiły w audycji „Po pierwsze ekonomia” radiowej Jedynki: Anna Węgrzynowicz, rzecznik prasowy POPON i Monika Tykarska, szefowa Fundacji Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych

Bezrobocie w naszym kraju systematycznie spada, jest już poniżej 9 procent. Niestety ten optymistyczny wskaźnik nie dotyczy osób niepełnosprawnych.

– Obecnie mamy ok. 3,3 mln osób niepełnosprawnych, z czego aktywnych zawodowo jest mniej niż 22 proc. – mówi Anna Węgrzynowicz, rzecznik prasowy POPON – Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Niekorzystne przepisy

Wolniejszy spadek bezrobocia wśród tej grupy osób związany jest z niekorzystnymi przepisami dotyczącymi rehabilitacji i zatrudniania niepełnosprawnych, dodaje Anna Węgrzynowicz.

– Ciągłe zmiany przepisów są niekorzystne dla pracodawców, co też powoduje, że nie chcą oni zatrudniać osób z niepełnosprawnością. Ciągle następuje zmniejszenie dofinansowań, zrównywanie rynku chronionego z rynkiem otwartym, zmniejszenie ulg z 80 na 50 proc. Jest wiele czynników, również brak chęci wśród pracodawców. To są też powody, dla których wśród niepełnosprawnych jest mniejszy spadek bezrobocia – wymienia gość radiowej Jedynki.

Korporacje niechętnie zatrudniają niepełnosprawnych

Choć może wydawać się to zaskoczeniem, często niepełnosprawnych nie chcą zatrudniać duże korporacje, mówi Monika Tykarska, szefowa Fundacji Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych.

– Duże korporacje, które mają swoje procedury, gdzie osoba z niepełnosprawnością nagle wydaje się inna, ma inne potrzeby, inne przepisy jej dotyczą, jest „zagrożeniem” dla porządku pracy i nawet sami pracownicy blokują jej zatrudnienie. Pracownicy w kadrach, w działach HR mówią: po co nam ten problem – zaznacza ekspertka.

Konkurs Lodołamacze

Szacuje się, że wśród niepełnosprawnych liczba osób z wykształceniem sięga od 4 do 9 procent. Pracodawców, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne i działają na ich rzecz, POPON wyróżnia w Konkursie Lodołamacze, którego 11. edycja właśnie trwa.

 Musimy ciągle pamiętać, że osobom, które przychodzą do naszych biur pośrednictwa, które prowadzimy, jest wszystko jedno, czy pracują na otwartym czy chronionym rynku pracy. Oni chcą pracować u dobrego pracodawcy. Przy okazji Konkursu Lodołamacze pokazujemy takich pracodawców, którzy mówią, że później łatwiej jest im pozyskiwać dobrych pracowników, nie tylko niepełnosprawnych – mówi Monika Tykarska.

W tegorocznej edycji Konkursu Lodołamacze zgłosiło się ponad 400 pracodawców, podkreśla Anna Węgrzynowicz.

– Mamy tendencję wzrostową. Jak zaczynaliśmy konkurs, to było ok. 200 pracodawców. Natomiast przez te lata zwiększyła się liczba pracodawców, osób, które zgłaszają swoich pracodawców do tego konkursu. Mamy trzy kategorie: Zatrudnienie chronione, Otwarty rynek i Instytucja. To są bardzo różne firmy: od jedno-, dwuosobowych po duże przedsiębiorstwa. Kapituła konkursu patrzy nie tylko na to, jak dużo jest zatrudnionych osób niepełnosprawnych w danej firmie, ale również jakie działania ci pracodawcy wykonują na rzecz osób z niepełnosprawnością – wyjaśnia Anna Węgrzynowicz.

Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą korzystać z dofinansowania do każdego zatrudnionego z niepełnosprawnością. Są dodatkowe obciążenia z racji dodatkowego urlopu czy zwolnień lekarskich, ale przecież nie bez powodu te osoby otrzymały orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zauważa Monika Tykarska.

Rozstrzygnięcie Konkursu Lodołamacze już 29 września.

Aleksandra Tycner, awi

Źródło: www.polskieradio.pl/Skip to content