Obniżka PIT zabierze środki niepełnosprawnym. Kontrowersje wokół sposobu wyrównania z ustawy

Obniżka PIT zabierze środki niepełnosprawnym. Kontrowersje wokół sposobu wyrównania z ustawy

Cięcia podatków dochodowych zapowiedziane od lipca, choć z niecierpliwością wypatrywane przez większość podatników, mają jednak pośrednio wpływ na spadek środków, którymi dysponują rodzice dzieci z niepełnosprawnościami. Większość pieniędzy na rehabilitację biorą z odpisu 1 proc. PIT, a te środki kurczą się w miarę redukcji stawek podatkowych. Rząd tym razem przewidział rekompensaty, choć dla fundacji, a nie rodziców. Nawet jednak z uwzględnieniem rekompensat na Polskim Ładzie podopieczni fundacji mogą stracić w przyszłym roku około 28 proc. środków, które by otrzymali, gdyby Polskiego Ładu nie było.

  • Bez przepisów Polskiego Ładu wpływy z podatku PIT mogły by być potencjalnie o 38 proc. wyższe w tym roku, a co za tym idzie wyższe mogłyby być też i pieniądze przeznaczane na fundacje w ramach 1 proc.
  • Rząd przewidział wyrównanie w przyszłym roku i indeksowane rekompensaty w latach kolejnych.
  • Według naszych szacunków nawet po wyrównaniu wpływy podopiecznych fundacji będą mniejsze potencjalnie o 28 proc. w porównaniu z sytuacją, gdyby Polskiego Ładu nie było.
  • Kontrowersje budzi sposób wyrównywania i późniejszego indeksowania wpłat na 1 proc. Rozdziałem zajmą się fundacje i ustawa nie przewiduje klucza, według którego miałyby to robić

    cały artykuł
    autor: Jacek Frączyk
    źródło: https://businessinsider.com.pl/Facebook
LinkedIn
Skip to content