Odbudowa rynku pracy i dialogu społecznego. Rok 2021 przyniesie sporo wyzwań

Odbudowa rynku pracy i dialogu społecznego. Rok 2021 przyniesie sporo wyzwań

Pracodawcy RP przestrzegają, aby ostrożnie snuć prognozy na rok 2021. Te na rok 2020 stały się nieaktualne już chwilę po ich opublikowaniu. Eksperci nie mają wątpliwości co do jednego – nadchodzący czas będzie trudny, a powrót do normalności będzie wymagać wiele pracy i poświęceń.

Jak zauważają Pracodawcy RP, wszystkie prognozy wskazują, że jeszcze w 2021 będziemy obserwować spadki zatrudnienia.
W przyszłym roku będzie widoczne załamanie rynku – wciąż pozostaje wiele wątpliwości dotyczących przyszłości pandemii, a pracownicy rzadziej zmieniają pracę.
Odpływ migrantów zarobkowych, szczególnie z Ukrainy – w 2021 roku to zjawisko może się utrzymać z uwagi na kolejno wprowadzane lockdowny.

Pracodawcy RP przypominają, że prognozy na rok 2020 zdezaktualizowały się w ciągu kilku pierwszych jego tygodni za sprawą wybuchu epidemii koronawirusa. Doprowadziła ona do poważnych perturbacji gospodarczych i społecznych na całym świecie. W przypadku Polski będziemy mieli do czynienia z pierwszym spadkiem PKB od czasów transformacji ustrojowej, a budżet państwa zakłada ponad 80 mld zł deficytu na 2021 r. (budżet na 2020 r., przynajmniej w teorii i na papierze, był zrównoważony, czyli nie zakładał ani deficytu, ani nadwyżki).

Według Pracodawców RP, należy się spodziewać, że część 2021 roku również upłynie pod znakiem koronawirusowych ograniczeń i utrudnień. Wcale nie musi on być łatwiejszy niż roku 2020.

– Oczywiście więcej wiemy o wirusie. Mamy szczepionkę. Przeżyliśmy lockdown, kwarantannę i zamykanie granic. Jesteśmy bogatsi o doświadczenie funkcjonowania w pandemii. Ale wirus mutuje. Pozostaje więc ogromna niepewność. A bałagan w zarządzaniu walką z wirusem tylko tę niepewność potęguje – komentują Pracodawcy RP.

Źródło: Puls HR
Więcej informacji pod linkiem: https://www.pulshr.pl/rekrutacja/odbudowa-rynku-pracy-i-dialogu-spolecznego-rok-2021-przyniesie-sporo-wyzwan,78640.htmlFacebook
LinkedIn
Skip to content