Onet: Ks. biskup Ignacy Dec laureatem nagrody Lodołamacz Specjalny

Onet: Ks. biskup Ignacy Dec laureatem nagrody Lodołamacz Specjalny

Ordynariusz Diecezji Świdnickiej ks. biskup Ignacy Dec został laureatem nagrody Lodołamacz Specjalny 2016 r. w regionie Dolnośląsko-Opolskim. To wyróżnienie dla instytucji, firm i ludzi, którzy w szczególny sposób pomagają osobom niepełnosprawnym.

Jak powiedział we wtorek rzecznik prasowy Diecezji Świdnickiej ks. dr Daniel Marcinkiewicz, ks. biskup Ignacy Dec od wielu lat angażuje się osobiście w pomoc i stały kontakt z osobami niepełnosprawnymi.

– Odbierając to wyróżnienie ks. biskup Dec podkreślił, że to zaszczyt i nagroda nie dla niego, ale dla całego Kościoła katolickiego za działanie na rzecz osób niepełnosprawnych – dodał rzecznik.

Podkreślił, że z inicjatywy bp. Deca w diecezji na rzecz niepełnosprawnych działa nie tylko Caritas, ale powstało również wiele placówek, które organizują zajęcia, spotkania, jak i pomagają w leczeniu. – Chodzi m.in. o spotkania opłatkowe, msze święte, a nawet organizowanie jasełek z udziałem niepełnosprawnych. W Świdnicy przed dwoma laty powstało też Hospicjum Św. Ojca Pio – powiedział rzecznik diecezji.

W uzasadnieniu przyznania tegorocznego Lodołamacza Specjalnego w regionie Dolnośląsko-Opolskim ks. biskupowi Decowi podkreślono, że jedną z jego pierwszych decyzji podjętych po objęciu funkcji ordynariusza diecezji w 2004 r. było powołanie Caritas Diecezji Świdnickiej. Z jego inicjatywy powstał Niepubliczny Zespół Opieki Zdrowotnej, w Świdnicy wzniesiono Hospicjum Św. Ojca PIO, w Starym Wielisławiu uruchomiony został warsztat Terapii Zajęciowej.

Jak podkreślono, ksiądz biskup utrzymuje również ścisły kontakt z Kliniką Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu. – Szczególną troską otacza rodziców dzieci niepełnosprawnych, które są leczone w klinice, wspiera ich duchowo i próbuje również znaleźć dla nich zatrudnienie w różnych firmach na terenie diecezji świdnickiej – napisano w uzasadnieniu.

Lodołamacz Specjalny to nagroda dla osoby o wybitnych dokonaniach na rzecz osób niepełnosprawnych. Nagrody Lodołamacza w wielu kategoriach wręczane są od 2006 r. ludziom, firmom i instytucjom, które angażują się rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych. Jest ona przyznawana na poziomie krajowym i regionalnym. Konkurs organizuje Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Gala ogólnopolska tegorocznej jedenastej edycji odbędzie się w październiku w Warszawie.

(AC)

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/Facebook
LinkedIn
Skip to content