PFON i organizacje walczą o szybsze szczepienia osób z niepełnosprawnością. Czy rządzący „usłyszą” apele?

PFON i organizacje walczą o szybsze szczepienia osób z niepełnosprawnością. Czy rządzący „usłyszą” apele?

Już od grudnia ubiegłego roku Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami (PFON), a także inne organizacje apelują o priorytetowe szczepienie osób z niepełnosprawnością. Zwłaszcza osób z niepełnosprawnością intelektualną, psychiczną i osób z autyzmem. Już kolejne pismo w tej sprawie zostało wysłane do premiera Mateusza Morawieckiego.

„Zwracamy się do Pana Premiera z Prośbą o dokonanie zmian w Narodowym Programie Szczepień. Wprowadzone modyfikacje powinny umożliwić szybkie zaszczepienie w pierwszej kolejności osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi” – napisał już w kolejnym liście do premiera Krzysztof Kurowski, przewodniczący PFON.

Przedstawiciele PFON powołują się m.in. na dane z brytyjskiego odpowiednika Głównego Urzędu Statystycznego – Office for National Statistics, według których ryzyko śmierci na skutek koronawirusa jest trzy razy wyższe wśród osób z niepełnosprawnościami niż u reszty populacji.

Grupy szczególnie narażone
Część przedstawicieli środowiska wskazuje też, że zachowanie reżimu sanitarnego w wypadku części osób z niepełnosprawnością jest zwyczajnie niemożliwe. Taką grupą są np. niektóre osoby ze spektrum autyzmu.

 

cały artykuł
autor: Mateusz Różański
źródło: http://www.niepelnosprawni.pl/Facebook
LinkedIn
Skip to content