PFRON: Pierwsze posiedzenie Rady Dostępności

PFRON: Pierwsze posiedzenie Rady Dostępności

Pierwszy raz w historii przedstawiciele instytucji państwowych i organizacji pozarządowych a także środowisk osób z niepełnosprawnościami zostali zaproszeni na konsultacje dotyczące programu rządowego, który ma zlikwidować bariery w dostępności.

 

„Do tej pory zderzaliśmy się ze ścianą, dopiero teraz mamy szansę na wspólną pracę” – podkreślali nominowani członkowie Rady.

 

Posiedzenie Rady Dostępności odbyło się 25 lutego w siedzibie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, w sali im. Grażyny Gęsickiej (osoby, której bliskie były problemy „Dostępności”). „Na program Dostępność plus realizowany za pomocą Rada Dostępności bardzo czekały osoby z niepełnosprawnościami” – zaznaczył w trakcie posiedzenia minister Jerzy Kwieciński.

 

Minister Jerzy Kwieciński, otwierając spotkanie, przedstawił obszary i plan działania Rady Dostępności. Uczestnicy spotkania dyskutowali nad stanem realizacji rządowego programu „Dostępność Plus”, pracami nad Ustawą o Dostępności oraz wyzwaniami związanymi z jej późniejszym wdrażaniem.

 

W ramach Rady powstaną grupy robocze do spraw:

  • Ustawy o Dostępności
  • Standardów dla przestrzeni publicznej
  • Turystyki społecznej
  • Standardów sektorowych
  • Innowacyjności

 

Pozwoli to na skuteczniejszą realizację zadań Rady takich jak koordynowanie prac nad przygotowywaniem i późniejszą realizacją Ustawy o Dostępności, opracowywanie standardów dostępności dla nowo projektowanych budynków, wdrażanie zasad dostępności stron internetowych dla osób z różnymi dysfunkcjami i zwiększanie dostępności dokumentów i publikacji urzędowych.

 

Rada Dostępności jest ciałem doradczym przy Ministrze Inwestycji i Rozwoju. Będzie to forum współpracy pomiędzy przedstawicielami instytucji państwowych wspierających osoby niepełnosprawne, organizacji pozarządowych, instytucji naukowych, przedsiębiorców oraz ekspertów z dziedzin związanych z dostępnością. Zadaniem Rady Dostępności jest dbanie o większą dostępność przestrzeni publicznej i stron internetowych. Nominację do Rady Dostępności otrzymała Prezes PFRON Marlena Maląg.

 

Źródło: pfron.org.plFacebook
LinkedIn
Skip to content