08 mar PFRON: Śniadanie z okazji Dnia Kobiet
Kobiecość to siła i piękno. A 8 marca to okazja, by poznać kobiety z niepełnosprawnością, które przełamują bariery i odnoszą sukcesy. Ich działanie może być inspiracją dla innych, jak pokonywać ograniczenia, nie tylko te związane z niepełnosprawnością.
od lewej : Marlena Maląg ,Prezes Zarządu PFRON, Elżbieta Rafalska,Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet zorganizował spotkanie z niezwykłymi kobietami z niepełnosprawnością – Paniami Agatą Spałą i Pauliną Malinowską – Kowalczyk.
W spotkaniu, które odbyło się 7 marca w restauracji Different w Warszawie, udział wzięła Pani Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz oraz Prezes Zarządu PFRON Marlena Maląg. Pani Minister zwróciła uwagę, że ,,jesteśmy w niezwykłym miejscu, gdzie pracują niepełnosprawni kelnerzy. Tu można wejść w świat ciemności i nieco go zrozumieć. Chciałabym, aby takich miejsc było więcej”. Pani Minister złożyła życzenia wszystkim kobietom, zwłaszcza obecnym na spotkaniu bohaterkom, które pokonują przeszkody. Życzenia wszystkim kobietom złożył również Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz.
Podczas spotkania wypowiadały się główne bohaterki, panie Agata Spała i Paulina Malinowska -Kowalczyk.
Agata Spała prowadzi firmę szkoleniową i doradczą, której działania są skierowane do firm, instytucji i organizacji, wspierając zatrudnianie pracowników z niepełnosprawnością. Dla administracji publicznej i firm przygotowuje szkolenia dotyczące obsługi klienta z niepełnosprawnością. Podczas śniadania prasowego podkreśliła, że jej zdaniem ,,w każdej instytucji jest miejsce dla osób z niepełnosprawnościami, by rozwijały swój potencjał.”
Paulina Malinowska-Kowalczyk jest rzecznikiem prasowym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, dziennikarką sportową i nauczycielką języka hiszpańskiego, wielką propagatorką sportu osób z niepełnosprawnościami. Jej marzeniem było, by telewizja transmitowała Igrzyska Paraolimpijskie – to marzenie spełniło się w 2016 r. na Igrzyskach w Rio. Wcześniej, w 2010 roku, na zimowe igrzyska w Vancouver pojechała za swoje pieniądze, aby je relacjonować dla magazynu „Integracja” i portalu Niepelnosprawni.pl.
Restauracja Different jest to nowatorskie miejsce kultury, integracji i edukacji. Stanowi miejsce pracy dla 12 osób z niepełnosprawnościami. Jej misją jest „otwieranie oczu” osób widzących, na świat osób niewidomych. Restauracja Different to jedyny w Polsce lokal obsługiwany przez niewidomych i niedowidzących kelnerów. Goście restauracji nie mogą zobaczyć jedzonych potraw, dzięki czemu bardziej koncentrują się na wrażeniach z innych zmysłów – na smaku, zapachu, twardości i temperaturze jedzenia. Dzięki temu posiłek w tej restauracji to doświadczenie kulinarne, a jednocześnie okazja do wczucia się w sytuację osób niewidomych.