13 paź PIP: Doceniono pracodawców wrażliwych społecznie
Już po raz piętnasty wręczono „Lodołamacze”, nagrody dla pracodawców, instytucji i osób wspierających zatrudnianie niepełnosprawnych. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 8 października 2020 r. na Zamku Królewskim w Warszawie, nagrody w jednej z kategorii wręczał Główny Inspektor Pracy Andrzej Kwaliński.
Laureatami „Lodołamaczy” są pracodawcy wrażliwi społecznie, sprzyjający zawodowej aktywizacji osób niepełnosprawnych oraz wszyscy ci, którzy przełamują stereotypy i uprzedzenia. Celem konkursu jest zwiększenie społecznej odpowiedzialności biznesu, zwrócenie uwagi na osoby, które dążą do wyrównywania szans osób niepełnosprawnych, umożliwiają im dostęp do edukacji, pracy i aktywności społecznej.
Od początku istnienia konkursu jest on objęty patronatem honorowym małżonki Prezydenta RP. Prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawny Jan Zając wspominał podczas gali Marię Kaczyńską, która patronowała wydarzeniu w pierwszych latach. Mówił o jej niezwykłej wrażliwości społecznej. Obecna na gali Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że konkurs stał się jedną z ważniejszych inicjatyw promujących integrację społeczną. Zwróciła też uwagę na to, że w środowisku osób niepełnosprawnych jest szczególnie dużo osób wielkich duchem, marzeniami, ambicjami i determinacją.
Przewodnicząca Kapituły Konkursu „Lodołamacze 2020”, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, profesor Gertruda Uścińska przybliżyła zebranym kulisy pracy Kapituły. Nagrody przyznano w następujących kategoriach: Zakład Pracy Chronionej, Rehabilitacja Społeczno-Zawodowa, Otwarty Rynek, Instytucja, Przyjazna Przestrzeń, Zdrowa Firma oraz Dziennikarz bez Barier. Dodatkowo wręczono „SuperLodołamacza” oraz „Lodołamacza Specjalnego”.
Główny Inspektor Pracy Andrzej Kwaliński wręczył nagrody laureatom w kategorii Otwarty Rynek. Trzecie miejsce zajęła Spółdzielnia Socjalna Dalba z Pucka, drugie – Poczta Polska SA. Zwycięzcą kategorii i zdobywcą statuetki „Lodołamacza” została Fundacja Leżę i Pracuję z Katowic, która powstała po to, by dać pracę osobom z niepełnosprawnością ruchową, by udowodnić, że w agencji marketingowej pracować można z każdego miejsca na świecie, nawet z własnego łóżka.
W pozostałych kategoriach zwyciężyli: Elbląska Spółdzielnia Niewidomych Elsin (Zakład Pracy Chronionej), Fundacja Promyk Słońca z Wrocławia (Instytucja), Warsztat Terapii Zajęciowej przy PSONI koło Krosna (Rehabilitacja Społeczno-Zawodowa), Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach (Przyjazna Przestrzeń), Kopalnia Soli „Wieliczka” (Zdrowa Firma), Przemysław Kossakowski (Dziennikarz bez Barier). „SuperLodołamacza” otrzymała akademia piłkarska dla dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi Futbolowa Banda, a „Lodołamacza Specjalnego” przyznano w 2020 roku siostrze Małgorzacie Chmielewskiej.
Galę poprowadził dziennikarz Maciej Orłoś, a o oprawę muzyczną zadbali Andrzej Piaseczny oraz Dorota Osińska.