Plany na najbliższe pół roku. Mało zwolnień i mało podwyżek

Plany na najbliższe pół roku. Mało zwolnień i mało podwyżek

Blisko 60 proc. pracodawców zadeklarowało zatrudnianie pracowników w oparciu o płacę minimalną. To o 11 pkt proc. więcej niż w listopadzie 2019. – Dynamiczny wzrost płacy minimalnej wpływa na wynagrodzenie osób, które zarabiają najmniej, ale nie zawsze przekłada się na wyższe pensje pracowników z grup o większych kwalifikacjach – komentuje Monika Hryniszyn, dyrektor personalna i członek zarządu Randstad Polska.

Międzynarodowa agencja zatrudnienia Randstad opublikowała we wtorek (8 grudnia) wyniki 42. edycji badania Plany Pracodawców, zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad wspólnie z Gfk Polonia.

Pandemia COVID-19 wpłynęła na plany pracodawców, jeśli chodzi o zatrudniania i płace. Mimo pesymistycznych nastrojów zapowiada się nieznaczna poprawa sytuacji na rynku pracy.
Większość prognoz dotyczących wzrostu gospodarczego i wynagrodzeń utrzymała się na niskim poziomie względem badań sprzed pandemii, ale nie pogłębiły się jednocześnie negatywne zjawiska.
Z danych Randstad wynika, że zdecydowana większość pracodawców w skali całego kraju, bo aż 70 proc., planuje w najbliższym półroczu pozostawić zatrudnienie na obecnym poziomie. 8 proc. przewiduje zwolnienia, a 17 proc. spodziewa się nowych rekrutacji. Od ostatniego badania sprzed pół roku wzrósł zarówno odsetek firm, które nie będą wprowadzać żadnych zmian w poziomie zatrudnienia (o 5 pkt.proc.), jak i tych, które będą tworzyć nowe miejsca pracy (o 3 pkt.proc.).

 

Cały artykuł
Autor:KDS
Źródło: https://www.pulshr.pl