Polski ład: Niektórzy przedsiębiorcy muszą złożyć fiskusowi dwa zeznania za 2022 r.

Polski ład: Niektórzy przedsiębiorcy muszą złożyć fiskusowi dwa zeznania za 2022 r.

Po zmianach Polskiego ładu osoby prowadzące działalność gospodarczą najbardziej odczuwają skutki reformy. Podatnicy, którzy zmienili formę opodatkowania w trakcie 2022 roku, muszą złożyć dwa zeznania podatkowe. Przedsiębiorcy muszą też za 2022 rok do 20 kwietnia rozliczyć w ZUS składkę zdrowotną.

2022 r. przyniósł największą reformę podatkową od 30 lat. Najwięcej za nią płacą przedsiębiorcy, którzy dopiero odczuwają skutki Polskiego ładu. Dodatkowe obciążenia, zamieszanie ze zmianą formy opodatkowania czy podatek zdrowotny i nieodliczana składka zdrowotną to tylko niektóre z pułapek, jakie czyhają na prowadzących działalność gospodarczą.

Kto będzie składał dwa zeznania podatkowe za 2023 rok?

Dwa zeznania podatkowe zobligowani są złożyć fiskusowi przedsiębiorcy, którzy rozliczali się w pierwszym półroczu 2022 r. w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych a w drugim na skali podatkowej, w sytuacji, kiedy do 22 sierpnia 2022 roku zmienili formę opodatkowania. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że przedsiębiorca, który zdecydował się na takie rozwiązanie, był zobowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów za okres od stycznia do 30 czerwca 2022 r., oraz księgi przychodów i rozchodów za okres od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r.

 

cały artykuł
autor: Ewelina Czechowicz
źródło: https://pit.pl/Skip to content