Polskie Radio 24: Gala Lodołamacze. Marlena Maląg: nie zostawiamy Polaków samych sobie

Polskie Radio 24: Gala Lodołamacze. Marlena Maląg: nie zostawiamy Polaków samych sobie

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśliła, że na realizację programów wspierających osoby niepełnosprawne przeznaczono miliard złotych. Podczas gali „Lodołamacze” na Zamku Królewskim w Warszawie minister złożyła gratulacje laureatom.

Gratuluję wszystkim państwu, za zaangażowanie, za trud który państwo podejmujecie – powiedziała Marlena MalągFoto: Twitter/@MRiPS_GOV_PL

Tytułem Lodołamacz wyróżnione zostały instytucje, firmy i osoby, które jako cel działalności postawiły sobie eliminowanie barier społecznych, z jakimi na co dzień spotykają się osoby z niepełnosprawnościami.

Minister Marlena Maląg podziękowała wszystkim nagrodzonym za pomoc najbardziej potrzebującym.

– Gratuluję wszystkim państwu, za zaangażowanie, za trud, który państwo podejmujecie, i przede wszystkim za to, że podejmujecie działania, które służą drugiemu człowiekowi – mówiła minister Marlena Maląg.

Rządowe dofinansowanie
Jak podkreśliła, „z roku na rok wzrasta dofinansowanie na programy wspierające osoby niepełnosprawne”.

– Również teraz, za moment będziemy procedować w trybie nadzwyczajnym ustawę na rok 2023, żebyśmy do 1 stycznia 2023 roku już wszystko mieli jednoznacznie określone – zmiany w ustawie o rehabilitacji, które zapewnią większe finansowanie – powiedziała minister.

– Zdajemy sobie w pełni sprawę, że jest bardzo trudna sytuacja związana z wysoką inflacją, związaną z toczącą się wojną na Ukrainie. Nie zostawiamy Polaków samych sobie – podejmujemy działania, od tarczy antyinflacyjnej poprzez odpowiednie dodatki – podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej.

 

Marlena Maląg o pomocy drugiemu człowiekowi (IAR)

 

Siedemnaście lat
Jan Zając, prezes zarządu Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, jednego z organizatorów Konkursu, zaznaczył, że Lodołamacz ewoluuje tak jak życie.

– Siedemnaście lat temu rozpoczęliśmy ten konkurs, aby promować zatrudnienie. Pokazywać pozytywne przykłady, że pracodawcy mogą zatrudniać osoby niepełnosprawne. Dzisiaj wygląda to o wiele szerzej – powiedział Jan Zając.

– Dzisiaj, w kręgu naszego zainteresowania – konkursu „Lodołamacze” i prezentowania przykładów poprzez laureatów – jest patrzenie na człowieka, który jest słabszy niż pozostali członkowie naszego społeczeństwa. To są osoby niepełnosprawne, seniorzy, ale również matki z dzieckiem. To dotyczy nas wszystkich – tłumaczył Jan Zając.

Walka z depresją
Statuetki wręczono w siedmiu kategoriach konkursowych oraz w dwóch kategoriach specjalnych: Super Lodołamacz i Lodołamacz Specjalny. Super Lodołamacz trafił do twórców filmu „Sonata”. Wyróżnienie w kategorii Super Lodołamacz otrzymała Kampania „Breastfit. Kobiecy Biust. Męska Sprawa”, której organizatorem jest Fundacja Onkocafe-Razem Lepiej przy wsparciu Firmy Novartis.

Lodołamacz Specjalny otrzymał Marek Kamiński, za stworzenie aplikacji LifePlan App wspomagającej walkę z depresją u dzieci i młodzieży.

W kategorii Dziennikarz bez Barier I miejsce i statuetkę Lodołamacz 2022 otrzymał Tomasz Wolny z TVP.

 

Marlena Maląg o środkach przeznaczonych na rehabilitację (IAR)

Większa aktywność
Projekt „Lodołamacze 2022” dofinansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach konkursu o zlecenie realizacji zadań pod nazwą „Sięgamy po sukces”. Celem projektu „Lodołamacze 202” jest wzrost aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia.

 

źródło: https://polskieradio24.pl/Facebook
LinkedIn
Skip to content