Polskie Radio 24, Polskie radio Czwórka: Osoby niepełnosprawne na rynku pracy. „Powstaną nowe instrumenty wsparcia”

Polskie Radio 24, Polskie radio Czwórka: Osoby niepełnosprawne na rynku pracy. „Powstaną nowe instrumenty wsparcia”

Pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych, wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik zapowiedział, że zostaną wypracowane nowe instrumenty, które wesprą osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy po to, aby wspomóc ich w zapewnieniu materialnej niezależności. – Z punktu widzenia państwa przebudowujemy system, w którym osoby w tej chwili będące biorcami świadczeń, staną się płatnikami podatków – powiedział.

Zwrócił uwagę, że „praca jest tym, co w pierwszym rzędzie daje osobie z niepełnosprawnością niezależność – przede wszystkim materialną”.

– Z punktu widzenia państwa przebudowujemy system, w którym osoby w tej chwili będące biorcami świadczeń, staną się płatnikami podatków. To szalenie ważna rzecz, dlatego że potrzebujemy więcej środków na wsparcie osób najniżej funkcjonujących. W Polsce w tej chwili mamy sytuację, że wiele osób z niepełnosprawnością, które mogłyby pracować – ze względu na różnego rodzaju zaszłości i regulacje ograniczające możliwość zarobkowania – nie wchodzi na rynek pracy – zauważył.

Organizacje eksperckie

Projekt realizowany jest prze MRiPS wraz z trzema organizacjami eksperckimi – Polskim Związkiem Głuchych, Polską Organizacją Pracodawców Osób Niepełnosprawnych oraz Stowarzyszeniem Czas, Przestrzeń, Tożsamość.

W ramach projektu Polski Związek Głuchych oferuje cztery instrumenty natomiast testowane będą tylko trzy. – Pierwszy ma charakter typowo ekspercki i zakłada likwidacje pułapki rentowej poprzez podniesienie progu i umożliwienie swobodnego zarabiania bez względu na otrzymywanie renty – powiedział prezes zarządu Krzysztof Kotyniewicz.

Wspomniał, że kolejnym instrumentem jest Centrum Komunikacji do celów zawodowych. – Jego celem będzie zapewnienie dostępu do rynku pracy osób komunikujących się w języku migowym poprzez stały dostęp do usługi tłumacza języka migowego przez w usługę dwustronną czy też trójstronnej komunikacji – powiedział. – Będzie ono działało od godz. 8.00 do godz. 20.00 – dodał.

 

Cały artykuł
Autor: JAR, PAP
Źródło: https://polskieradio24.pl/Facebook
LinkedIn
Skip to content