Polskie Radio Program Pierwszy: Podatek od sprzedaży detalicznej: lista zastrzeżeń polskich sieci handlowych. Komentarz Jana Zająca Prezesa POPON

Polskie Radio Program Pierwszy: Podatek od sprzedaży detalicznej: lista zastrzeżeń polskich sieci handlowych. Komentarz Jana Zająca Prezesa POPON

Dziś skończyły się uzgodnienia międzyresortowe projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Ministerstwo Finansów zapewnia, że wszelkie uwagi, w tym dotyczące opodatkowania sklepów franczyzowych, były analizowane.

Polscy handlowcy obawiają się, że nowy podatek spowoduje skutek odwrotny do zamierzonego – małe, rodzime przedsiębiorstwa zbankrutują, a na placu boju zostaną ogromne hipermarkety.

Małe sklepy w Lewiatanie zapłacą podatek jak hipermarkety

̶̶ Objęcie podatkiem wszystkich sklepów franczyzowych, działających pod wspólnym szyldem, jest wadą tego projektu – mówi Wojciech Kruszewski, prezes polskiej sieci handlowej Lewiatan.

̶ Ustawa przewiduje sumowanie obrotów wszystkich sklepów w sieci, co powoduje, że sieć Lewiatan składająca się z małych sklepów, będzie płacić podatek w najwyższym wymiarze – 1,3 procenta. To oznacza, że nasz średni sklep, który ma obroty 220 tys. zł musiałby zapłacić 35 tys. zł podatku – mówi Wojciech Kruszewski.

Jak podkreśla, Lewiatan płaciłby jako sieć 100 mln zł podatku, co jest dla niej nie do udźwignięcia.

Polskie sieci franczyzowe po prostu znikną

Jan Sałata, wiceprezes polskiej sieci Nasz Sklep podkreśla, że jeśli ustawa zostałaby uchwalona w takim kształcie, w jakim został przedstawiony projekt, sieci franczyzowe znikną.

̶ Jeśli wszedłby ten podatek w takiej formie, to sklepy wychodzą z sieci i zaczynają działalność w pojedynkę na tym bardzo konkurującym rynku – mówi Sałata.

Koniec z konsolidacją polskiego handlu

̶ Taka ustawa zahamowałaby dopiero co zaczętą konsolidację polskich niedużych firm i uderzyłaby w naszych członków – mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, zarazem prezes polskiej sieci aptek Ziko Apteka.

Jak podkreśla, jeśli ten podatek obejmie sieci aptek zlokalizowanych na terenach mniej rozwiniętych, to staną się one nierentowne.

̶ Na 330 sieci aptekarskich w Polsce, tylko pięć skupia powyżej 100 aptek. Reszta zrzesza 5-10 aptek – mówi Zając.

Wysokość podatku powinna być taka sama we wszystkie robocze dni tygodnia

Podatek – zdaniem sieci Lewiatan – powinien być jednakowy we wszystkie robocze dni tygodnia – mówi Kruszewski.

̶ W tym sobota jest normalnym dniem roboczym, natomiast niedziele powinny być wolne od pracy dla handlowców – uważa szef Lewiatana.

PiS zapewnia: projekt nie jest ostateczny

̶ Na pewno nie zrobimy nic, co by uderzało w interes polskiego handlu i drobnych przedsiębiorców – podkreśla Gabriela Masłowska, posłanka PiS z sejmowej komisji finansów.

̶ Proszę nie traktować zgłoszonego projektu jako wersji ostatecznej, na pewno będzie ona ulegać ewolucji i przepracowaniu, tak aby podatek przyniósł dobre efekty – mówi posłanka.

W poniedziałek na 11.00 Polska Izba Handlowa zaprosiła do rozmowy o projekcie podatku przedstawicieli wszystkich resortów, które uczestniczyły w jego uzgadnianiu.

A 11 lutego franczyzobiorcy Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan Wielkopolska zapowiedzieli protest przed Sejmem. Obawiają się, że po wprowadzeniu nowego podatku, pracę może stracić 23 tysiące ich pracowników.

Autor: Aleksandra Tycner, jk

Źróodło: www.polskieradio.pl/Facebook
LinkedIn
Skip to content