Prezydent.pl: Agata Kornhauser-Duda: W otwartym społeczeństwie nikt nie powinien być wykluczany

Prezydent.pl: Agata Kornhauser-Duda: W otwartym społeczeństwie nikt nie powinien być wykluczany

ylko wtedy będziemy mogli uznać, że jesteśmy społeczeństwem otwartym i nowoczesnym, gdy żadna osoba, którą dotknęły trudności losowe, nie będzie wykluczana i marginalizowana – mówiła w czwartek podczas Gali „Lodołamacze” Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

 

Konkurs dla pracodawców, instytucji i osób wspierających zatrudnienie niepełnosprawnych po raz drugi odbywał się pod honorowym patronatem Pierwszej Damy.

 

– Zdaję sobie sprawę z tego, jak ważne jest, aby w naszym społeczeństwie upowszechniła się wrażliwość wobec osób z niepełnosprawnościami. Jestem głęboko przekonana, że konkurs Lodołamacze przyczyni się do pogłębiania świadomości o ich sytuacji, o ich potrzebach, a poza tym promuje właściwe wzorce, postawy godne naśladowania – mówiła Agata Kornhauser-Duda.

 

Dziękowała organizatorom konkursu i wszystkim osobom, które na co dzień angażują się na rzecz realnego wyrównywania szans, otwierania nowych perspektyw dla wszystkich obywateli naszego kraju.

 

Gratulowała zdobywcom nagród, także z etapu regionalnego, a największe słowa uznania skierowała do Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, uhonorowanego „Super Lodołamaczem”. – Dzięki państwa wysiłkom nasi wspaniali sportowcy zyskali naprawdę spektakularny sukces, przywieźli aż 39 medali, w tym aż 9 złotych, 18 srebrnych, 12 brązowych. Chciałoby się powiedzieć: marzymy o tym, aby wszyscy nasi sportowcy osiągali takie sukcesy – mówiła.

 

Prezydentowa podziękowała wszystkim uczestnikom konkursu, niezależnie od końcowych rezultatów. – Dla mnie wszyscy państwo jesteście zwycięzcami – mówiła.

 

– Cieszy fakt, że coraz więcej podmiotów zgłasza się do konkursu i w porównaniu z pierwszą edycją jest już ich ponad dwukrotnie więcej, a to świadczy tylko o tym, że „Lodołamacze” naprawdę kruszą przeciwieństwa, bariery, z którymi na co dzień borykają się osoby niepełnosprawne – podkreśliła.

 

Dodała, że takie działania i wysiłki przyczyniają się do tego, „aby nasz kraj był postrzegany jako miejsce przyjazne, miejsce dostępne dla wszystkich”.

 

– Nie możemy ustawać w wysiłkach, by żadna osoba, którą dotknęły przeciwności losowe, nie była wykluczana czy marginalizowana, ponieważ tylko wtedy będziemy mogli o sobie, jako o społeczeństwie, powiedzieć, że jesteśmy społeczeństwem otwartym i nowoczesnym – mówiła Pierwsza Dama.

 

Organizatorem konkursu „Lodołamacze” jest Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych założona przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. W tegorocznej, XI edycji konkursu nagrodzono m.in. koniński urząd miejski, krakowską AGH i dziennikarkę Martynę Wojciechowską.(PAP)

 

Źródło: www.prezydent.pl/Facebook
LinkedIn
Skip to content