Przedsiębiorcy z nowym obowiązkiem. Nie wie o nim nawet 70 proc. z nich. Kary do 1 mln zł

Przedsiębiorcy z nowym obowiązkiem. Nie wie o nim nawet 70 proc. z nich. Kary do 1 mln zł

Kosmetyczka, fryzjer, mechanik, właściciel warzywniaka i wielu, wielu innych. Wszyscy do końca roku muszą się zarejestrować w bazie danych o produktach i opakowaniach. Na spóźnialskich czekają kary do miliona złotych, a nawet areszt. Zarejestrowało się 155 tys. firm. Powinno ok. 800 tys.

– 60-70 proc. nie wie o nowym obowiązku. Można to szacować na podstawie zarejestrowanych już firm w bazie danych o produktach i opakowaniach (BDO) i szacowanej liczbie firm, które powinny być tam zarejestrowane – mówi money.pl Aldona Maziak, specjalista ds. ochrony środowiska z firmy „Eco”.

Nowe przepisy odpadowe dotyczą znacznej grupy przedsiębiorców. Tak samo jest w nich traktowana duża firma produkcyjna, jak fryzjerka czy sklepikarz. Wystarczy, że wytwarzają śmieci, które nie są zwykłymi odpadami komunalnymi. Jeśli do 1 stycznia nie zarejestrują się w BDO, nikt nie odbierze od nich odpadów, a Inspektorat Środowiska, który będzie kontrolował firmy pod tym względem, nakładać będzie wysokie kary.

Wyższa płaca minimalna to jeszcze droższe śmieci? „Kpina, hipokryzja”

Co się zmienia i dlaczego? Do tej pory wszyscy przedsiębiorcy wytwarzający odpady – takie jak kartony, opakowania foliowe, pudełka po szamponach i farbach (pudełka po farbach to odpad niebezpieczny), czy lakierach do paznokci, oleje, tonery do drukarek – po prostu podpisywali umowy z firmami, które je odbierały. Dalej nikogo nic nie obchodziło. Od nowego roku trzeba prowadzić ewidencje odpadów i wystawiać karty ich przekazania. Wszystko to właśnie w elektronicznym systemie BDO.

 

Czytaj całość
Autor: KRZYSZTOF JANOŚ
Źródło: https://www.money.plFacebook
LinkedIn
Skip to content