Przekształcone spółki muszą kłamać, by złożyć sprawozdanie finansowe

Przekształcone spółki muszą kłamać, by złożyć sprawozdanie finansowe

Konieczna jest pilna zmiana w Repozytorium Dokumentów Finansowych – ministerialnym systemie do składania sprawozdań finansowych w KRS. Obecnie działa on niezgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Przekształcone spółki nie mogą złożyć sprawozdania. System przyjmuje dokumenty, ale tylko jeśli firmy skłamią i poświadczą nieprawdę. Problem staje się gorący – termin na złożenie sprawozdania mija.

Aby złożyć sprawozdanie finansowe do Krajowego Rejestru Sądowego, trzeba skorzystać z Repozytorium Dokumentów Finansowych (RDF). Jest on dostępny na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Problem jednak w tym, że system nie działa prawidłowo. Eksperci zwracają nawet uwagę, że działa on niezgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości.

System RDF jako pierwszy dzień roku obrotowego uznaje datę rejestracji w KRS, co jest zasadne jedynie dla spółek osobowych, bo ich formalny byt rozpoczyna się od daty rejestracji w KRS. W praktyce oznacza to, że wszystkie nowe spółki kapitałowe, aby przejść przez system RDF zmuszone są zadeklarować nieprawdę w pierwszych sprawozdaniach rocznych.

Problem istotny zwłaszcza dla spółek komandytowych przekształconych w jawne
Problem dotyczy przede wszystkim (chociaż nie tylko) składania sprawozdań z wydłużonym rokiem obrotowym (1 stycznia 2020 – 30 kwietnia 2021) oraz przekształcenia spółek komandytowych w jawne. Jeżeli spółka skorzystała z wydłużonego roku, to miała prawo sporządzić i złożyć sprawozdanie do końca października 2021. Jednakże system RDF albo nie przepuszcza takich sprawozdań za takie okresy, albo przepuszcza, jednak firmy  na skrzynkę mailową otrzymują jedynie powiadomienie o rejestracji zgłoszenia. Brak natomiast potwierdzenia o umieszczeniu dokumentów oraz umieszczeniu wzmianki w KRS.

 

cały artykuł
autor: Krzysztof Koślicki
źródło: https://www.prawo.pl/podatki/zglaszanie-do-krs-sprawozdan-finansowych-przez-rdf,511162.htmlFacebook
LinkedIn
Skip to content