Przełamali lody i wciągnęli prezydenta Bruskiego na parkiet. Pisze bydgoska Gazeta Wyborcza

Przełamali lody i wciągnęli prezydenta Bruskiego na parkiet. Pisze bydgoska Gazeta Wyborcza

Lodołamacze, czyli statuetki dla firm i instytucji, które zatrudniają i pomagają niepełnosprawnym w regionie, rozdane. Krystyna Feldheim, szefowa Kujawsko-Pomorskiej Ligi Kobiet, wyszła z gali z dwiema statuetkami. A jej podopieczni zatańczyli z Rafałem Bruskim, prezydentem miasta.

 

Podczas gali rozdania nagród dla Lodołamaczy z Kujaw i Pomorza, w poniedziałek w galerii miejskiej bwa, wystąpili niepełnosprawni z Warsztatów Terapii Zajęciowej Modrzew. Zaśpiewali m.in. przeboje „Biała Mewa” czy „Tu jest moje miejsce”. Przy tym drugim hicie porwali się do tańca. I wciągnęli na parkiet Rafała Bruskiego, prezydenta miasta.

 

Lodołamacze to nagrody Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. W tym roku zostają przyznawane po raz ósmy. Najpierw wyłaniani są zwycięzcy regionalni, później – ogólnopolscy (finał pod koniec września).

 

Sześć statuetek regionalnych Lodołamaczy trafiło do pracodawców, instytucji i osób z Bydgoszczy.

 

W kategorii Zakłady Pracy Chronionej pierwsze miejsce zdobyła Spółdzielnia Socjalna Kreatywni z Bydgoszczy. Założona przez czterema laty przez osiem niepełnosprawnych osób. Teraz pracuje w niej 55 osób z orzeczeniami, zajmują się m.in. księgowością, sprzątaniem, cateringiem, poligrafią, obsługą imprez. Drugie miejsce w tej kategorii zdobył Zakład Aktywności Zawodowej w Drzonowie, a trzecie – Biuro Podatkowe Maxim Zakład Pracy Chronionej z Włocławka.

 

W kategorii Otwarty Rynek Pracy pierwsze miejsce przypadło Sanatorium Uzdrowiskowemu, Ośrodkowi Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej „Oaza” z Inowrocławia, drugie – Kujawskiej Fabryce Maszyn Rolniczych z Brześcia Kujawskiego, a trzecie – bydgoskiemu przedsiębiorstwu GIT Gastronomia i Turystyka Marcin Jurkiewicz. Firma zatrudnia 33 niepełnosprawnych, także na stanowiskach kierowniczych.

 

W kategorii Lodołamacz Instytucja – wszystkie statuetki trafiły do bydgoszczan. Pierwsze miejsce zdobył kujawsko-pomorski oddział Ligi Kobiet Polskich, który zorganizował i prowadzi cztery warsztaty terapii zajęciowej dla niepełnosprawnych (w Bydgoszczy, Rypinie, Żninie i Szubinie), łącznie dla 155 osób.

 

Drugie miejsce zajęła Wyższa Szkoła Gospodarki, trzecie – Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa. Jury doceniło bydgoskie uczelnie za otwartość na niepełnosprawnych studentów (na WSG studiuje 135 osób z orzeczeniem, na KPSW – 136) i wykładowców (WSG ma dwóch niepełnosprawnych pracowników naukowych, KPSW – pięciu) oraz zaangażowanie w znoszenie barier.

 

Kapituła przyznała dwa tytułu honorowe: Super Lodołamacza dla Zakładu Odzieżowego Kreator z Torunia, a tytuł „Lodołamacz Specjalny” – dla Heleny Feldheim. Tę kobietę „Gazeta” nagrodziła w 2008 r. tytułem Bydgoszczanki Roku.

 

Ponad 20 lat zajmuje się pomocą społeczną, szczególnie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin. Od 1992 roku przewodniczy LKP Kujawsko- Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego w Bydgoszczy.



Facebook
LinkedIn
Skip to content