Punkty wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych – jak one działają? O FAZON w regiopraca.pl

Punkty wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych – jak one działają? O FAZON w regiopraca.pl

To, że osoba jest niepełnosprawna, nie oznacza, że będzie gorszym pracownikiem. Bywa nawet lepszym, bo zdaje sobie sprawę z tego, że musi udowodnić, na co ją stać. Piszemy, gdzie osoby z orzeczeniem mogą znaleźć pomoc w poszukiwaniu etatu.

W Polsce żyje prawie 5 milionów osób z rozmaitymi schorzeniami, ale zaledwie niecałe 0,5 mln z nich jest aktywnych zawodowo. Jeśli osoba jest niepełnosprawna, ale ma chęci do pracy, a stan zdrowia jej na to pozwala, to może podjąć zatrudnienie. Oby tylko pracodawca chętny był ją przyjąć.

Szukanie w pojedynkę ofert w internecie lub prasie i odpowiadanie na nie bywa nieskuteczne. Można natomiast pomóc samemu sobie, korzystając z usług świadczonych przez punkty wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Są to instytucje działające na rzecz zdobywania pracy przez niepełnosprawnych, a prowadzone przez FAZON.

FAZON, czyli co to takiego

Jest to Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych. Istnieje od 2004 roku, powstała jako inicjatywa Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Celem FAZON jest pomoc osobom z orzeczeniem w znalezieniu zatrudnienia i prowadzenie działań na rzecz równego traktowania niepełnosprawnych, z poszanowaniem ich praw. Przedstawiciele fundacji aktywizacji na co dzień udowadniają, że praca w przypadku niepełnosprawnego może być dla niego formą rehabilitacji, zarówno zawodowej, jak i społecznej.

Praca nie tylko dla pieniędzy

– Praca dla osób niepełnosprawnych stanowi nie tylko źródło zaspokojenia potrzeb materialnych oraz własnych aspiracji zawodowych – podkreślają w POPON. – Możliwość współpracy z osobami zdrowymi, codzienny kontakt z otoczeniem sprawiają, że staje się ona wspaniałą i skuteczną formą rehabilitacji zawodowej. Życie i praca w społeczeństwie bez poczucia dyskryminacji pomaga niepełnosprawnym w osiągnięciu satysfakcji, która przekłada się na lepsze zdrowie psychiczne i samopoczucie. Człowiek, który czuje się potrzebny i ma wrażenie, że robi coś pożytecznego, ma zwykle większą motywację do pracy niż pozostali. Zdaje sobie również sprawę z tego, że musi szanować obecną pracę bardziej niż osoby zdrowe, ponieważ ma od nich zdecydowanie mniejsze szanse na znalezienie nowej posady.

W efekcie statystycznie dziewięciu na dziesięciu pracodawców przyznaje, że pracownicy niepełnosprawni to lojalna i sumienna kadra.

Kto może korzystać z pomocy FAZON

Osoby bezrobotne, ze stwierdzonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, planujące wejść na rynek pracy, mogą za darmo korzystać z usług proponowanych przez FAZON.

Na zainteresowanych czekają tutaj m.in. trenerzy pracy oraz doradcy zawodowi. Podczas pierwszej rozmowy z niepełnosprawnym eksperci pomogą ułożyć ścieżkę rozwoju zawodowego, biorąc przy tym pod uwagę jego indywidualne predyspozycje, umiejętności i zainteresowania. Nie tylko podpowiedzą, w jaki sposób i gdzie trzeba szukać zatrudnienia, lecz także przedstawią konkretne oferty pracy, dopasowane już do profilu osoby niepełnosprawnej. Specjalnie dla niepełnosprawnego pozyskają odpowiednie oferty pracy i pomogą podjąć i utrzymać tę pracę.

Doradztwo i inne usługi

W ramach prowadzonych punktów zatrudnienia wspomaganego, niepełnosprawni, np. ci bez wyuczonego zawodu, mogą liczyć na pomoc w zakresie doradztwa zawodowego. Specjaliści wyjaśnią, jak przygotować curriculum vitae i list motywacyjny. Podpowiedzą również, jak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej, jakie pytania wolno na niej zadawać, a jakich lepiej uniknąć. Warsztaty aktywizujące zawodowo i społecznie, poradnictwo zawodowe czy wsparcie osób niepełnosprawnych w aktywnym poszukiwaniu pracy to następne propozycje fundacji. Eksperci pomagają ponadto przygotować tzw. Indywidualny Plan Drogi Życiowej i Zawodowej. Ma on wskazać niepełnosprawnemu, jak połączyć życie zawodowe z rodzinnym, nie zapominając choćby o rehabilitacji.

Punkt pełen dobrych (po)rad

Istnieje ponadto Punkt Poradnictwa dla Osób Niepełnosprawnych. Kto ma orzeczenie, a potrzebuje skorzystać z pomocy prawnika albo psychologa, może tutaj się zgłosić. Porady są udzielane nieodpłatnie. W tym wypadku nie ma szukania ofert pracy. Jest natomiast poszukiwanie dobrych stron niepełnosprawnego, który często, ze względu na swoją inność, jest zakompleksiony, wycofany. Jak polubić samego siebie, jak wzmocnić poczucie własnej wartości oraz jak wyjść do ludzi, aby ich sobie zjednać – to wybrane zagadnienia, które mogą być poruszone przez osobę niepełnosprawną, gdy zjawi się w punkcie poradnictwa. W tym miejscu bezrobotny niepełnosprawny uzyska interesujące go informacje na temat uprawnień mu przysługujących.

Czytaj cały artykuł

Autor: Katarzyna Piojda

Źródło: regiopraca.plFacebook
LinkedIn
Skip to content