Radio Gdańsk. Lody przełamane po raz dziesiąty. LODOŁAMACZE 2015 rozdane

Radio Gdańsk. Lody przełamane po raz dziesiąty. LODOŁAMACZE 2015 rozdane

„Pracodawcy wrażliwi społecznie” to hasło jubileuszowej, dziesiątej edycji konkursu Lodołamacze. W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku wręczono nagrody dla firm, osób i instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Niepełnosprawni też żeglują, czyli bałtycka integracja pod żaglami Generała Zaruskiego Grupa młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie z Gdańska intensywnie przygotowuje…

Jak tłumaczy Monika Tykarska, prezes fundacji FAZON, organizatora konkursu, wybór laureatów nie był łatwy. Do rywalizacji w konkursie zgłasza się coraz więcej pracodawców. – W sumie udział wzięło 414 firm, w tym 35 na Pomorzu, mówiła w rozmowie z reporterką Radia Gdańsk. – Okrągła edycja zobowiązuje do przyznania nagrody naprawdę wartościowej firmie. Trudno było oceniać, bo jedna firma może zatrudnić więcej osób, a inna może mieć lepszą politykę. Zwracaliśmy uwagę na takie, które nie tylko stwarzają miejsca pracy dla niepełnosprawnych, ale także dbają o pracownika na polu rehabilitacji i integracji.

Taką postawą pochwalić może się m.in. Spółdzielnia Inwalidów POMORZANKA, laureat Super Lodołamacza 2015. – W tej chwili mamy 58 lat. Przez ten czas staraliśmy się pomagać niepełnosprawnym, przyznaje Zbigniew Gulgowski prezes zarządu POMORZANKI. Spółdzielnia ma duże doświadczenie w zatrudnianiu niepełnosprawnych. Jej prezes przyznaje, że tacy pracownicy są potrzebni i wartościowi. – Ludzie niepełnosprawni są nam wdzięczni. Dla nich praca niesie nie tylko korzyści finansowe. To ludzie odpowiedzialni, obowiązkowi, punktualni i można na nich polegać, dodaje Zbigniew Gulgowski.

– To istotne by tworzyć nowe miejsca pracy dla niepełnosprawnych, ale kolejną ważną rzeczą jest też przyjazna atmosfera w firmie, przyznała podczas uroczystości Hanna Zych-Cisoń z Zarządu Województwa Pomorskiego. – To szczęście patrzeć na osoby niepełnosprawne, które znalazły w spełnienie w pracy i czują się potrzebne, a nagrodzone firmy to umożliwiają.

Podczas gali można było na własne oczy przekonać się, że niepełnosprawność nie ogranicza. Zespół, który umilał atmosferę podczas rozdania nagród składał się z niepełnosprawnych muzyków. Goście obejrzeli też krótki recital Gaby Janusz, wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów. Młoda artystka ukończyła studia na kierunku Wokalistyka Jazzowa w klasie Krystyny Stańko. Zaśpiewała kilka utworów, które wkrótce znajdą się na jej debiutanckiej płycie.

Pełna lista laureatów 10. edycji konkursu LODOŁAMACZE 2015:

 • Super Lodołamacz – Spółdzielnia Inwalidów POMORZANKA
 • Lodołamacz Specjalny – Małgorzata Mrozowska-Krawczyk autorka programu „Świat nie jest taki zły”

Kategoria Zatrudnienie Chronione

 • I miejsce – Chojnicka Spółdzielnia Socjalna z Chojnic
 • II miejsce – HSI Tczew Sp. z o.o. z Tczewa
 • III miejsce – Zakład Aktywności Zawodowej w Czarnem

Kategoria Otwarty Rynek

 • I miejsce – Gregor S.A. z Pszczółek
 • II miejsce – Spółdzielnia Socjalna „50+” z Gdyni
 • III miejsce – Gdańska Spółdzielnia Socjalna z Gdańska Wyróżnienie – MG Marzena Gradowska

Kategoria Instytucja

 • I miejsce – Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym SPON
 • II miejsce – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni
 • III miejsce – Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku

Zobacz galerię

Konkurs LODOŁAMACZE organizowany jest od 2006 roku. Nagrodą Super Lodołamacza może pochwalić się także Radio Gdańsk. Statuetka trafiła w nasze ręce dwa lata temu. Jury doceniło fakt, że tematyka związana z osobami niepełnosprawnymi bardzo często gości na naszej antenie.

Autor: Anna Polcyn/dr

Źródło: www.radiogdansk.pl/Facebook
LinkedIn
Skip to content