Radio Kielce: Poznaliśmy tegorocznych „Lodołamaczy”

Kielce. Gala Lodołamaczy (17.09.2020

Radio Kielce: Poznaliśmy tegorocznych „Lodołamaczy”

Po raz 15 osoby, instytucje i organizacje pozarządowe, które w sposób szczególny wspierają niepełnosprawnych zostały uhonorowane statuetką „Lodołamacz”.

W Kielcach po raz pierwszy w historii konkursu odbyła się gala regionalnego etapu tego ogólnopolskiego plebiscytu obejmującego województwa małopolskie, podkarpackie, lubelskie i świętokrzyskie.

Jak informuje Andrzej Michalski, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, wybór laureatów nie był łatwy.

– Nagrodziliśmy przedstawicieli instytucji, organizacji i pracodawców wrażliwych społecznie. Są przedsiębiorcy, którzy dali szansę osobom z niepełnosprawnościami zatrudniając ich u siebie w firmie. Tym samym dali świadectwo tego, że niepełnosprawni angażując się na rzecz firm budują ich sukces na rynku pracy – dodał Andrzej Michalski.

Firmą, która zatrudnia osoby niepełnosprawne jest spółka „Spiżarnia” z Lublina, która w skali roku zatrudnia ponad 200 osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Za swój wkład na rzecz tych osób otrzymała „Lodołamacza” w kategorii „Otwarty Rynek”. Jak informuje  Agnieszka Karłowicz z tego przedsiębiorstwa, osoby niepełnosprawne zatrudnione w „Spiżarni” pracują na niemal wszystkich szczeblach.

– Najwięcej osób, którzy mają orzeczoną niepełnosprawność pracują u nas w magazynach. To dla nas duże wyzwanie pod względem zapewnienia im bezpieczeństwa pracy i spełnienia wszystkich wymaganych przepisów. Niepełnosprawni pracują także na stanowiskach biurowych, zajmują się również tłumaczeniem dokumentów – dodała Agnieszka Karłowicz.

Od kilkunastu lat w kapitule konkursowej jest Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości. Jak powiedział, osoby niepełnosprawne to bardzo często sumienni, rzetelni pracownicy, oddani swojej firmie, dlatego warto nagradzać przedsiębiorców, którzy dają tym osobom szansę na godziwe i normalne życie.

– Wyjątkowy plebiscyt i przepiękna statuetka. Ten konkurs oznacza podniesienie jakości naszego życia poprzez to, że zaczynamy dostrzegać osoby niepełnosprawne w każdej dziedzinie życia. To i praca zawodowa i łamanie barier, ale też rehabilitacja i realizacja rządowego programu „Dostępność plus” – dodał Krzysztof Słoń.

 

Prezentujemy listę wszystkich laureatów regionalnego etapu plebiscytu:

kategoria: Zakład Pracy Chronionej – Spółdzielnia Inwalidów „Elremet” z Białej Podlaskiej,

kategoria: Otwarty Rynek – firma „Spiżarni” z Lublina,

kategoria: Instytucja – Caritas Archidiecezji Lubelskiej,

kategoria: Rehabilitacja społeczno-zawodowo – Warsztat Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością z Krosna,

kategoria: Przyjazna Przestrzeń – Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolesztraszycach,

kategoria: Zdrowa Firma – Kopalnia Soli „Wieliczka”,

kategoria: Dziennikarz bez Barier – Ewa Dados z Radia Lublin,

Super Lodołamacz 2020 – Flying Wings Rzeszów – drużyna Rugby na wózkach,

Lodołamacz Specjalny – Stanisława Raczkiewicz,

Wyróżnienie – ks. Jan Jagiełka, wieloletni dyrektor Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie

Gala finałowa 15 konkursu „Lodołamacze” odbędzie się w październiku na Zamku Królewskim w Warszawie. W uroczystości udział weźmie małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser- Duda.

Autor: Iwona Murawska
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce 
Źródło: https://m.radio.kielce.plFacebook
LinkedIn
Skip to content