Radio Maryja: J. Zając: Ludzie z niepełnosprawnością są również bardzo wydajni i związani z zakładami pracy. oczywiście trzeba dla nich znaleźć odpowiednie stanowiska, ale tak jest w przypadku każdej osoby

Radio Maryja: J. Zając: Ludzie z niepełnosprawnością są również bardzo wydajni i związani z zakładami pracy. oczywiście trzeba dla nich znaleźć odpowiednie stanowiska, ale tak jest w przypadku każdej osoby

Spotykaliśmy się z sytuacjami (w ciągu 16 lat), kiedy pracownicy mówili do własnego pracodawcy: „szefie, nie chcemy osób niepełnosprawnych, bo oni spowodują, że będziemy mieli gorsze wyniki i będziemy mniej zarabiać”. Dzisiaj jest to sytuacja zupełnie niedopuszczalna i nikt tak nawet nie myśli. I to nie jest kwestia jakiejś poprawności społeczno-politycznej. Ludzie z niepełnosprawnością są również bardzo wydajni i bardzo związani z zakładami pracy, w których pracują. Oczywiście trzeba dla nich znaleźć odpowiednie stanowiska, ale tak jest w przypadku każdej osoby – mówił Jan Zając, prezes zarządu Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

7 października 2021 roku o godz. 15.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się Gala Finałowa Konkursu „Lodołamacze 2021”, organizowana przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Agata Kornhauser-Duda, małżonka prezydenta RP. Natomiast patronat medialny miały Radio Maryja i TV Trwam.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że konkurs „Lodołamacze 2021” został stworzony po to, by pokazywać pozytywne przykłady związane z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych przez pracodawców.

–  Jest to XVI edycja konkursu, więc w tym czasie zmieniło się otoczenie biznesowe, ale zmienił się także sposób patrzenia przez nasze społeczeństwo na osoby z niepełnosprawnością. Jako organizatorzy konkursu widzimy to bardzo dokładnie. Jest to dosyć nietypowa inicjatywa, gdyż jesteśmy organizacją pracodawców. Pracodawców, którzy zajmują się osobami niepełnosprawnymi w środowisku pracy. Widząc zapotrzebowanie ludzi, którzy charakteryzują się większą wrażliwością społeczną, posiadają inne spojrzenie na społeczną odpowiedzialność biznesu, chcieliśmy tych ludzi pokazać i nagrodzić po to, żeby stanowili przykład dla innych, jeśli jeszcze tego nie robią – powiedział Jan Zając.
Prezes zarządu Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych podkreślił, że cały czas wsparcie dla osób niepełnosprawnych jest rozszerzane, a do konkursu dokładane są nowe kategorie.

– Mamy przedsiębiorców, pracodawców i ich załogi, które w początkowym etapie nie bardzo chcieli zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami, bojąc się tych osób i bojąc się własnej reakcji na słabości, które te osoby posiadają. Spotykaliśmy się z sytuacjami (w ciągu 16 lat), kiedy pracownicy mówili do własnego pracodawcy: „szefie, nie chcemy osób niepełnosprawnych, bo oni spowodują, że będziemy mieli gorsze wyniki i będziemy mniej zarabiać”. Dzisiaj jest to sytuacja zupełnie niedopuszczalna i nikt tak nawet nie myśli. I to nie jest kwestia jakiejś poprawności społeczno-politycznej. Dzisiaj nikt w ten sposób nie myśli. Ludzie z niepełnosprawnością są również bardzo wydajni i bardzo związani z zakładami pracy, w których pracują. Oczywiście trzeba dla nich znaleźć odpowiednie stanowiska, ale tak jest w przypadku każdej osoby – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Jan Zając podkreślił, że do każdego pracownika – bez względu na to, czy jest on niepełnosprawny, czy w pełni sprawny – trzeba dopasować i przygotować odpowiednie stanowisko pracy z właściwymi predyspozycjami.

– Jeżeli pracodawca w ten sposób patrzy na to zagadnienie, to oczywiście ma sukces, ma dobrych pracowników, którzy nie rotują, kiedy mamy kryzys pracowników, są bardzo wartościowi dla firm i dają dobry przykład. (…) Trzeba pamiętać o tym, że ludzie z niepełnosprawnością często borykają się z własnymi problemami natury lęku. Lęku przed wyjściem na rynek pracy, przed otwarciem się na środowisko – podsumował prezes zarządu Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Bardzo ważnym elementem jest to, by przestrzeń, która jest w naszym otoczeniu, była przyjazna i dostosowana do wszystkich. Środowisko wokół musi być funkcjonalne, praktyczne, ładne i dostosowane dla wszystkich obywateli naszego państwa.

Całą rozmowę z udziałem Jana Zająca z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

źródło: https://www.radiomaryja.pl/



Facebook
LinkedIn
Skip to content