Radio Gdańsk: Rozdano „Lodołamacze 2021”. Wśród laureatów dziennikarka Radia Gdańsk Joanna Matuszewska

Radio Gdańsk: Rozdano „Lodołamacze 2021”. Wśród laureatów dziennikarka Radia Gdańsk Joanna Matuszewska

To już szesnasta edycja konkursu, w którym nagradzane są instytucje, osoby i przedsiębiorstwa likwidujące bariery społeczne przy zatrudnianiu i wspieraniu osób niepełnosprawnych. Nasza redakcyjna koleżanka Joanna Matuszewska otrzymała nagrodę „Lodołamacz 2021” w kategorii „Dziennikarz bez barier”.
Istotą konkursu jest przełamywanie uprzedzeń związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych oraz pomoc w ich codziennym życiu. Konkurs podzielono na dwa etapy: regionalny oraz centralny. Gala finałowa odbędzie się 7 października na Zamku Królewskim w Warszawie.

DZIENNIKARZ BEZ BARIER

Dziennikarka Joanna Matuszewska została laureatką pierwszego miejsca w kategorii „Dziennikarz bez barier”. W Radiu Gdańsk prowadzi między innymi audycję „Więcej serca i mniej barier”. Jej tematyka dotyczy problemów osób z niepełnosprawnościami, ich codziennego życia i integracji.

– Ta nagroda jest dla mnie jedną z najważniejszych, jakie może otrzymać dziennikarz. To docenienie przez środowisko osób z niepełnosprawnościami. Jestem dumna, że udało mi się ją zdobyć, bo konkurencja była duża, a stanowili ją dziennikarze z czterech województw północnej Polski. Bardzo się cieszę i dziękuję wszystkim moim gościom, którzy opowiadali w audycji „Więcej serca i mniej barier” o problemach osób z niepełnosprawnościami, bo właśnie dzięki nim zostałam doceniona przez kapitułę. Dziękuję też za nominację mecenas Katarzynie Hebie, Ambasadorce Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych i pani Ewie Kamińskiej, pełnomocnik Prezydent Gdańska ds. Osób Niepełnosprawnych – mówi Joanna Matuszewska.

Jak podkreśla, praca daje jej dużą satysfakcję ze względu na możliwość kontaktu z człowiekiem nie tylko poprzez audycje, ale także w sposób bezpośredni. – Bardzo cieszy mnie to, że oprócz tego, że jestem dziennikarką, zajmuję się także wspieraniem osób z niepełnosprawnością z powodu choroby onkologicznej, jestem też asystentem osoby niewidomej – dodaje.

TRUDNY WYBÓR

Funkcją kapituły było wyłonienie laureatów w 9 kategoriach konkursowych. Etap regionalny obejmował 4 województwa: kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie oraz pomorskie. Jak wyjaśnia Agnieszka Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego oraz przewodnicząca kapituły „Lodołamaczy”, aby wziąć udział w konkursie należało wypełnić formularz zgłoszeniowy. Najczęściej kandydatów zgłaszały instytucje współpracujące z nimi na co dzień.

– Mieliśmy kilka naprawdę sporych dylematów. W dwóch kategoriach mieliśmy sytuację, gdzie wystąpiła równa liczba głosów, jeśli chodzi o osobę, która miała być laureatem pierwszego miejsca, więc musieliśmy w emocjach przeprowadzać kolejne głosowania i wdrożyć kolejne procedury, które wyłoniły zwycięzcę – mówi Agnieszka Kapała-Sokalska

ORGANIZACJA WYDARZENIA

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych FAZON. – Chodzi o to, aby stworzyć takie warunki dla osób z niepełnosprawnością, które są dla nich dobre, patrząc na osobowość i dobór stanowiska pracy do poszczególnych ludzi, aby faktycznie robić coś dla osób niepełnosprawnych – wyjaśnia Monika Tykarska, prezes FAZON.

NAGRODY RÓŻNYCH KATEGORII

Nagrody przyznawano w kategoriach takich jak: zakład pracy chronionej, otwarty rynek pracy, instytucja, rehabilitacja społeczno-zawodowa, przyjazna przestrzeń, zdrowa firma czy dziennikarz bez barier.

– Ta nagroda jest ogromnym wyróżnieniem dla całego zespołu. Powstaliśmy po to, aby zatrudniać osoby z niepełnosprawnością intelektualną. W tej chwili zatrudniamy cztery takie osoby. Pracują w kawiarni na stanowisku kelner-barista. Te osoby są naturalnymi klientami do zatrudnienia. Jak się je dobrze przygotuje i odda kawał serca, to naprawdę można stworzyć fajne miejsce pracy, w którym będą bardzo dobrymi pracownikami – mówi Krzysztof Skrzypski, prezes „Ciekawej Spółdzielni Socjalnej”, laureat 1 miejsca w kategorii zatrudnienie chronione.

– Od 30 lat całym moim życiem zawodowym i osobistym związana jestem z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzinami. Jest to dla mnie inspiracja i nauka. To mnie rozwija i przynosi ogromną radość. Z niepełnosprawności się nie wyrasta, jest się niepełnosprawnym dzieckiem i seniorem. Zmieniają się tylko potrzeby na różnych etapach życia – tłumaczy Joanna Cwojdzińska, przewodnicząca Koła PSONI w Gdańsku i wiceprezes Zarządu Głównego PSONI, która otrzymała Lodołamacza Specjalnego.

Podczas gali nagrodzono 19 osób, firm i instytucji. W ciągu 16 edycji konkursu udział wzięło w nim ponad 3 tysiące firm i organizacji. Przyznano 1450 nagród oraz 181 wyróżnień.

 

Autor: Marta Włodarczyk/puch
Źródło: https://m.radiogdansk.pl/Facebook
LinkedIn
Skip to content