Rynek pracy nieprzyjazny dla osób niepełnosprawnych. Rząd chce to zmienić

Rynek pracy nieprzyjazny dla osób niepełnosprawnych. Rząd chce to zmienić

Obniżenie kosztów zatrudniania osób z niepełnosprawnościami oraz zmiana obecnego sytemu sankcji za uchybienia proceduralne – tego domagają się od rządu pracodawcy zatrudniający osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Pracodawcy od wielu lat zwracają uwagę, że potrzebna jest reforma systemu rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych w Polsce.

Trzeba uprościć i odbiurokratyzować wsparcie dla osób niepełnosprawnych szukających zatrudnienia

Ich zdaniem, głównym kierunkiem prac nad reformą obecnego systemu powinno być m.in. jego maksymalne uproszczenie i stabilizacja. Dziś w Warszawie rozmawiano na ten temat podczas II Kongres Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Rozwiązania sprzed prawie 30 lat

Oczekiwania co do poprawy sytuacji są olbrzymie i to zarówno po stronie samych pracodawców jak i osób niepełnosprawnych, podkreślano podczas Kongresu.

− Trzeba pamiętać, że obecny system jest archaiczny i bazuje na rozwiązaniach wprowadzanych w 1991 roku -mówi Jan Zając, prezes zarządu krajowego Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Pracodawcy boją się pułapek związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych

Jak podkreśla, trzeba takich zmian, aby pracodawcy nie bali się zatrudniania osób niepełnosprawnych.

I nie chodzi tylko o lęk związany z niepełnosprawnością pracowników, ale przed przepisami czy obostrzeniami, które wpędzają pracodawców w pułapkę, mówi gość radiowej Jedynki.

Czytaj cały artykuł

Autor: Elżbieta Szczerbak, jk

Źródło: polskieradio.plFacebook
LinkedIn
Skip to content