Rzeczpospolita: Lodołamacze wyznaczają pozytywne trendy

Rzeczpospolita: Lodołamacze wyznaczają pozytywne trendy

Tegoroczna, 13. edycja konkursu Lodołamacze pokazała, że osoby z niepełnosprawnością nie tylko mogą pracować, ale także robić karierę modelek i z powodzeniem rozwijać biznes.

Agata Roczniak, laureatka tegorocznej nagrody Lodołamacza Specjalnego (na wózku) prowadzi bardzo aktywne życie

materiały prasowe

– Pomyślcie o swojej przeszkodzie, ograniczeniu jako o czymś, z czym warto się zaprzyjaźnić, gdyż wtedy będziecie mogli realizować swoje pasje – zachęcała podczas gali konkursu Lodołamacze Agata Roczniak, laureatka tegorocznej nagrody Lodołamacza Specjalnego. Absolwentka finansów i bankowości oraz filozofii, zdolna menedżer, szczęśliwa żona i matka oraz zapalona pływaczka odbierała nagrodę, siedząc na wózku inwalidzkim, bo sama od lat przyjaźni się ze swoją chorobą – rdzeniowym zanikiem mięśni.

Pełna energii i pasji Agata Roczniak przełamuje wiele stereotypów – w tym stereotyp modelki na wózku. Pomogła jej w tym znana projektantka Ewa Minge, laureatka wyróżnienia w tegorocznym konkursie, która poprzez swoją fundację Black Butterflies (Czarne motyle) od lat wspiera osoby z niepełnosprawnością.

Nawiązań do motyli było więcej, bo nagrodę Super Lodołamacza kapituła konkursu przyznała integracyjnej agencji modelek i modeli Butterfly Agency Models. Katarzyna Wojtaszek, prezes Fundacji Jedyna Taka, która założyła agencję, także jest osobą niepełnosprawną, a swoją działalnością udowadnia, że niepełnosprawność fizyczna nie jest barierą nawet w branży z wyśrubowanymi standardami urody.

Laureatki Lodołamaczy w pełni realizują cel konkursu, który już po raz 13. zorganizowała Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych(POPON), a konkretnie należąca do niej FAZON (Fundacja Aktywności Zawodowej Osób Niepełnosprawnych) pod patronatem medialnym „Rzeczpospolitej”.

Nagrodzono i wyróżniono w tym roku 20 firm, instytucji i osób. – Nasz konkurs ma zachęcić ludzi z niepełnosprawnością do aktywności, wejścia na rynek pracy. Potrzebujemy liderów, którzy wyznaczą pozytywne trendy i dadzą przykład – podkreślał Józef Zając, prezes POPON. Jak podkreślał w rozmowie z „ Rzeczpospolitą”, Lodołamacze nie muszą przekonywać, że niepełnosprawność nie eliminuje człowieka z życia społecznego i zawodowego. Dzisiaj aktywne osoby z niepełnosprawnością, bez większych trudności znajdują zatrudnienie. – Nie musimy już bardzo starać się, by znaleźć im pracę, bo to pracodawcy ustawiają się w kolejce – zaznacza szef POPON, dodając, że aktywne osoby nadal jednak są w mniejszości. Większość niepełnosprawnych boi się wyjść na rynek pracy, często boją się też tego ich rodziny.

– Musimy ich przekonać do aktywności, a nie zrobimy tego inaczej niż przez pozytywne przykłady, poprzez budowanie przyjaznej polityki w firmach, która zachęci ich do podjęcia pracy – zaznaczał szef POPON.

Taki pozytywny przykład dają laureaci tegorocznego konkursu, w którym przyznano nagrody w sześciu kategoriach, w trzech startowali pracodawcy osób niepełnosprawnych.

Pełna lista laureatów konkursu www.lodolamacze.info.pl

Autor: Anita Błaszczak

Źródło: https://www.rp.pl/



Facebook
LinkedIn
Skip to content