Sejm poparł prawie połowę poprawek Senatu do tarczy antykryzysowej. Na co zgodzili się posłowie? [7 ZMIAN]

Sejm poparł prawie połowę poprawek Senatu do tarczy antykryzysowej. Na co zgodzili się posłowie? [7 ZMIAN]

Sejm w czwartek w nocy poparł prawie połowę poprawek do ustawy dot. tarczy antykryzysowej, jakie zaproponował wcześniej Senat. Posłowie zgodzili się m.in. na to, by z pomocy państwa mogły skorzystać firmy założone między 1 lutego a 1 kwietnia br.

Jeszcze przed głosowaniem poprawek, przewodniczący sejmowej komisji finansów Henryk Kowalczyk (PiS) przypomniał, że wyższa izba parlamentu zaproponowała 95 poprawek do ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Poinformował, że komisja zarekomendowała przyjęcie 45 z nich. Poprawki legislacyjne stanowiło 18 zmian, z kolei 27 było merytorycznych.

Posłowie, na wniosek wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego (PiS), głosowali blokami poprawki Senatu – te, których przyjęcie rekomendowała komisja i te, których nie rekomendowała. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 230 posłów, a 222 było przeciw.

Terlecki tłumaczył, że sytuacja jest nadzwyczajna. „Polska czeka na nasze decyzje. Kancelaria Sejmu musi przygotować odpowiednie dokumenty, żeby trafiły na biurko pana prezydenta. Tutaj liczy się każdy dzień” – mówił wicemarszałek.

Przeciwny takiemu rozwiązaniu był Borys Budka (KO). „Udowadniacie (…), że to jest farsa z parlamentu. Wy proponujecie głosowanie w ciemno, nawet nie będziecie wiedzieli, nad czym głosujecie. Co więcej, w tej chwili drugi raz odrzucicie poprawkę gwarantującą dużo więcej testów, w tym testy dla wszystkich pracowników służb medycznych” – argumentował.

cały artykuł
autor: PAP
źródło: https://praca.gazetaprawna.pl