05 sie Senat nie zgłosił poprawek do ustawy wprowadzającej program „Dostępność Plus”
Senat w piątek, 2 sierpnia, nie zgłosił poprawek do ustawy wprowadzającej program „Dostępność Plus”. Zobowiązuje ona podmioty publiczne do zapewnia dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej m.in. osobom starszym i z niepełnosprawnością.
Senat w piątek nie zgłosił poprawek do ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Za ustawą opowiedziało się 81 senatorów. Głosów przeciw ani wstrzymujących się nie było.
Nowe rozwiązania zakładają, że sektor publiczny m.in. urzędy, szkoły, uczelnie, placówki służby zdrowia, będą musiały zapewnić dostępność architektoniczną, cyfrową oraz informacyjno-komunikacyjną. W praktyce oznaczać to będzie np. konieczność montażu pochylni i ramp dojazdowych, zainstalowania specjalnego oznakowania, sprzętu lub urządzeń ułatwiających poruszanie się lub komunikację osobom na wózkach, głuchym, niewidomym.
W indywidualnych przypadkach – jak wynika z ustawy – podmiot publiczny będzie mógł zapewnić osobie ze szczególnymi potrzebami wsparcie asystenta.