Sopot.pl: Hipodrom Sopot uhonorowany Lodołamaczem 2020

Sopot.pl: Hipodrom Sopot uhonorowany Lodołamaczem 2020

Podczas Gali Regionalnej XV edycji Konkursu Lodołamacze 2020, która odbyła się 29 września 2020 r. w Gdańsku, III miejsce w kategorii Przyjazna przestrzeń dostępna dla osób z niepełnosprawnościami zdobył sopocki Hipodrom. Nagrodę odebrała Kaja Koczurowska-Wawrzkiewicz, prezes Hipodromu.

Lodołamacze to wyróżnienie, które od 15 lat przyznawane jest firmom, instytucjom oraz osobom, dla których priorytetem jest wrażliwość, eliminowanie barier i podziałów społecznych względem osób z niepełnosprawnościami. Konkurs jest organizowany przez Polską Organizację Osób Niepełnosprawnych POPON.

Podczas uroczystości w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance uhonorowani zostali laureaci w 8 kategoriach: zatrudnienie chronione, otwarty rynek pracy, instytucja, dziennikarz bez barier, przyjazna przestrzeń, zdrowa firma, super Lodołamacz oraz Lodołamacz Specjalny.

Sopocki Hipodrom doceniony został za organizację przestrzeni przyjaznej.

– Bardzo cieszy nas to wyróżnienie. W Sopocie od wielu lat staramy się, by osoby z niepełnosprawnościami mogły w pełni uczestniczyć w życiu miasta, wydarzeniach sportowych czy kulturalnych – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – Na naszym koncie jest już kilka Lodołamaczy, w różnych kategoriach. Ten dla Hipodromu jest jak najbardziej zasłużony, bo oprócz przyjaznej infrastruktury, sopocki Hipodrom gości również zawodników o szczególnych potrzebach. Po raz kolejny we wrześniu odbyły się tu Mistrzostwa Polski w Paraujeżdżeniu. To najstarsza i najbardziej popularna w Polsce forma parajeździectwa, uprawiana przez osoby z różnym stopniem niepełnosprawności.
Sopocki Hipodrom to blisko 40 hektarów terenów zielonych, bieżnia wyścigowa, kompleks stajni oraz hale ujeżdżalnie. Organizowane są tutaj zawody konne na świeżym powietrzu i halowe, a latem na tor wracają wyścigi. Co roku Hipodrom jest gospodarzem blisko trzydziestu imprez jeździeckich. Na terenie Hipodromu działa dziesięć szkółek jeździeckich. Pobiera w nich naukę blisko tysiąc osób.

Podczas rewitalizacji, zakończonej w 2013 r., obiekt został przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze na Hipodromie działa Centrum Hipoterapii.

Hipodrom był gospodarzem Mistrzostw Polski w Paraujeżdżeniu oraz Międzynarodowych Zawodów w Paraujeżdżeniu, podczas których polska reprezentacja ubiegała się o kwalifikację olimpijską do Tokio.

Na terenie obiekt jest także przystosowany do goszczenia osób niepełnosprawnych, zarówno jako uczestników wydarzeń jak i jako widzów. Są tam: podjazdy dla wózków, windy, podczas zawodów na trybunie budowane są bezpieczne zwyżki dla wózków, jest możliwość wjazdu samochodem na teren zawodów, wyznaczone miejsca parkingowe.

Hipodrom jest bardzo zaangażowany w aktywizowanie osób niepełnosprawnych, w planach na kolejne lata jest regularna organizacja zawodów w paraujeżdżeniu oraz – podczas tych wydarzeń – zapraszanie do udziału podopiecznych Centrum Hipoterapii oraz wszystkich mieszkańców, którzy zmagają się z niepełnosprawnością lub po prostu pragną zaangażować się w pomoc. Hipodrom wspiera również zawodniczkę paraujeżdżenia, reprezentantkę Sopockiego Klubu Jeździeckiego, Aleksandrę Wołkowicz-Śliwkę.

źródło: https://www.sopot.pl/



Facebook
LinkedIn
Skip to content