Stanisław Szwed: rząd dba o rozwój programów socjalnych i wzrost płac

Stanisław Szwed: rząd dba o rozwój programów socjalnych i wzrost płac

– Rząd dba nie tylko o rozwój programów socjalnych, lecz także o wzrost płac. 1 stycznia wzrosną płaca minimalna dla pracowników i najniższa stawka godzinowa przy określonych umowach cywilnoprawnych – powiedział w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie” wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

„GPC” zapytała wiceministra Szweda o to, z czego wynika fakt, że obserwowane spowolnienie w gospodarce europejskiej nie przekłada się na rynek pracy w Polsce.

Pensje rosną

– Polskie firmy raczej starają się ograniczać rekrutację, niż likwidować dotychczasowe miejsca pracy i zwalniać pracowników, bo na ich miejsce trudno znaleźć nowych. Mało tego, pracodawcy dziś walczą o najlepszych i aby zapobiec odejściom pracowników, podwyższają pensje. Z ostatnich danych GUS wynika, że średnie miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw przekracza już 5 tys. zł brutto. W zestawieniu z poprzednim rokiem jest to kwota wyższa o 6,6 proc. – zwrócił uwagę wiceszef MRPiPS.

– Jestem przekonany, że wpływ na to ma też polityka naszego rządu, który dba nie tylko o rozwój programów socjalnych, lecz także o wzrost płac. Przypomnę, że z dniem 1 stycznia 2020 r. wzrosną płaca minimalna dla pracowników i najniższa stawka godzinowa przy określonych umowach cywilnoprawnych – dodał.

Czytaj całość
Autor: PAP
Źródło: https://polskieradio24.plSkip to content