Świadczenie postojowe z Tarczy. Czy należy uwzględnić w rozliczeniu PIT za 2020 rok?

Świadczenie postojowe z Tarczy. Czy należy uwzględnić w rozliczeniu PIT za 2020 rok?

Trwa sezon rocznych rozliczeń podatku PIT za 2020 rok. Wątpliwości przedsiębiorców budzi kwestia konieczności uwzględnienia w deklaracji PIT, wysokości świadczeń postojowych wypłaconych w ramach Tarcz antykryzysowych. Czy postojowe należy uwzględnić w rozliczeniu PIT 2020?

Do 30 kwietnia 2020 roku trwa sezon rocznych rozliczeń podatku PIT. W 2021 roku wielu przedsiębiorców nie zostawiło rozliczenia na ostatnią chwilę, i już zaczęło rozliczać swoje dochody osiągnięte w roku poprzednim. Liczne wątpliwości budzi jednak kwestia uwzględnienia w rozliczeniu PIT wysokości wypłaconych przez ZUS świadczeń postojowych, w całym 2020 roku.

Świadczenie postojowe z PIT, czy bez PIT?
Zanim zaczniemy uwzględniać w rozliczeniu PIT za 2020 rok wysokość świadczeń postojowych, należy zastanowić się w pierwszej kolejności, czy świadczenia te są objęte podatkiem PIT, czy może zostały przez ustawodawcę zwolnione z opodatkowania? W myśl art. 52m pkt. 1 ustawy antykryzysowej z 31 marca 2020 roku (Dz.U. 2020 poz. 568), świadczenia postojowe wypłacane w ramach Tarcz antykryzysowych pozostają zwolnione z podatku PIT. Co więcej nie traktuje się ich jako pomoc publiczną. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

 

cały artykuł
autor: IWONA MACZALSKA
źródło: https://www.pit.pl/