Szeroka oferta zatrudnienia i benefity pozapłacowe

Szeroka oferta zatrudnienia i benefity pozapłacowe

Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych FAZON oraz Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych zorganizowały w dniach 1-6 grudnia cykl giełd pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Odwiedziliśmy tę zorganizowaną w Katowicach, w budynku Akademii Górnośląskiej.

To była pierwsza giełda po pandemii, bo przez okres pandemii nie były organizowane, to też mogło mieć wpływ na stosunkowo niską frekwencję. Ponadto kilku wystawców odwołało swój udział w ostatniej chwili z powodu chorób. W Katowicach było 14 wystawców, mniej więcej pół na pół z otartego rynku pracy i rynku pracy chronionej.

W pierwszych dwu godzinach po otwarciu targów było bardzo dużo ludzi, ponad 200 odwiedzających. – Oferty pracy są bardzo różnorodne, to już nie tylko prace porządkowe i ochrona. Coraz więcej firm się otwiera i są chętni, aby osoby z niepełnosprawnościami zatrudniać na specjalistycznych stanowiskach. Trzeba postawić na edukację, żeby znaleźć jakąś dobrą pracę – wyjaśniał Krzysztof Gruszczyński z FAZON – po prostu muszą się spotkać dwie strony – osoba niepełnosprawna z kwalifikacjami i pracodawca; ale takie rzeczy się dzieją. Po to też taka giełda.

Przyglądając się ofertom pracy na poszczególnych stanowiskach rzeczywiście trafialiśmy na bogatszy niż przed laty ich wybór. Wystawcy oczywiście oferowali sprzątanie biur, sklepów, osiedli przy użyciu specjalistycznego sprzętu, utrzymanie czystości na terenach zielonych, pracę dla operatora monitoringu i pracownika ochrony. Ale nie tylko. Oferowano sporo innych prac fizycznych jak praca przy montażu, obsługa maszyn, uzupełnianie komponentów (firma produkująca taśmy podające towar przy kasach), przy produkcji rękodzieła, pracy na różnych stanowiskach w sklepach wielobranżowych. Były też oferty pracy typowo „umysłowej” jak tłumaczenia, zdalna praca dla specjalistów ds. tranzytu w międzynarodowej firmie, przyjmowanie zamówień od klientów, wprowadzanie ich do systemu, raportowanie wyników szefostwu. Były propozycje pracy zdalnej, stacjonarnej i hybrydowej.

Portal pracy dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością https://ipracujzdalnie.pl/ proponuje różne stanowiska pracy na terenie całego kraju. Na giełdzie była również obecna Fundacja Optea z Rzeszowa, ukierunkowana na aktywizację zawodową i społeczną osób z orzeczoną niepełnosprawnością, której doradcy zawodowi pomagają znaleźć pracę dostosowaną do umiejętności i możliwości osoby szukającej pracy.

Pracodawcy kuszą atrakcyjną podstawą wynagrodzenia (4.000 – 4.500 zł brutto), miesięcznymi premiami, większość prywatną opieką medyczną, dofinansowaniami do leków i wypoczynku, kartą Multisport, ubezpieczeniem na życie, dostępem do platformy nauki języków obcych, pakietami szkoleń podnoszących kompetencje.

Odwiedzający targi mogli też skorzystać z informacji udzielanych przez pracowników ZUS, PFRON, czy katowickiego Stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych SPES.

Na jednym ze stanowisk Katowickie Centrum Szkoleń i Innowacji zachęcało do udziału w projekcie „Śląskie Centrum Aktywności Zawodowej”, w którym można skorzystać z bezpłatnych szkoleń. Małgorzata Ciosek, specjalista ds. szkoleń i logistyki z Centrum poinformowała, że jest to projekt szkoleniowo-stażowy, finansowany ze środków Unii Europejskiej.
Obejmuje szkolenie, wsparcie pośrednika pracy, psychologa, trening umiejętności społecznych. Szkolenie odbywa się w 12-osobowych grupach, aktualnie trwa nabór na księgowość z elementami kadr i płac. Kolejne to obsługa klienta, techniki sprzedaży, może być pracownik gospodarczy.

Szkolenie w wymiarze 112 godzin, trwa z reguły 3 tygodnie, uczestnik otrzymuje stypendium 750 zł netto, potem pośrednik pracy pomaga wyszukiwać oferty stażu z wolnego rynku. Staż trwa 3 miesiące, każdy miesiąc jest płatny 1.526 zł netto, po stażu pracodawca musi taką osobę zatrudnić co najmniej na miesiąc, ale często się zdarza, że zostają w pracy na dłużej.
Projekt będzie realizowany do końca czerwca 2023 r.
Osoby z niepełnosprawnością mają kompleksowe wsparcie, pośrednik pracy ma nielimitowaną ilość godzin pracy, które może przepracować z daną osobą.

Podsumowując – ze strony wystawców frekwencja może nie zachwyciła, ale za to była znaczna różnorodność ofert pracy i benefity, którym naprawdę warto się przyjrzeć.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Ilona Raczyńska
Źródło: https://naszesprawy.eu/Facebook
LinkedIn
Skip to content