Tarcza PFR 2.0. Firmy będą miały więcej czasu na rozliczenie pomocy

Tarcza PFR 2.0. Firmy będą miały więcej czasu na rozliczenie pomocy

Termin na rozliczenie Tarczy Finansowej 2.0 zostanie przedłużony. Polski Fundusz Rozwoju zdecydował, że przedsiębiorcy będą mogli składać jeszcze wnioski w dniach 18-23 stycznia.

W sobotę 15 stycznia o północy upływa termin na rozliczenie się z Tarczy Finansowej 2.0, którą Polski Fundusz Rozwoju udostępniał przedsiębiorcom w trakcie drugiej i trzeciej fali pandemii. Firmy dostawały pieniądze na poczet sfinansowania strat, których spodziewały się w wyniku wprowadzanych wówczas lockdownów.

Pomoc jest bezzwrotna, ale żeby uzyskać umorzenie – całości lub części – firmy muszą złożyć odpowiednie dokumenty. Przede wszystkim oświadczenie o rozliczeniu, w którym przedstawiają faktyczną wielkość poniesionych strat. Tarcza Finansowa 2.0 była bowiem wypłacana na poczet tych strat, które jesienią 2020 r. i zimą 2021 r. przedsiębiorcy szacowali z góry.

Do oświadczenia muszą być załączone odpowiednie pliki JPK, tak, by PFR mógł zweryfikować dane. Dokumenty przesyła się online.

Do wczoraj do wieczora dokumentów nie złożyło około 1500 małych i średnich firm, które korzystały z Tarczy Finansowej 2.0. Łączna wartość wypłaconej im pomocy to około 1 mld zł.

Około 1000 innych MSP musi natomiast poprawić błędy, jakie popełnili w złożonych dokumentach. Zgodnie z pierwotnym harmonogramem na to też jest czas do północy 15 stycznia.

cały artykuł
autor: Marek Chądzyński
źródło: https://300gospodarka.plFacebook
LinkedIn
Skip to content