TVP 3 Bydgoszcz: POMAGAJĄ NIEPEŁNOSPRAWNYM. DAJĄ IM PRACĘ I PRZYJAZNĄ PRZESTRZEŃ

TVP 3 Bydgoszcz: POMAGAJĄ NIEPEŁNOSPRAWNYM. DAJĄ IM PRACĘ I PRZYJAZNĄ PRZESTRZEŃ

Kruszą lód i łamią społeczne bariery. Kolejny raz ich działania zostały docenione. W Bydgoszczy po raz 13. odbył się regionalny finał konkursu „Lodołamacze”. Co roku nagrody przyznawane są pracodawcom, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne.

Tomek ma 31 lat. Choruje na schizofrenię. Od sześciu lat pracuje w bydgoskim Zakładzie Aktywności Zawodowej. Zajmuje się m.in. drukiem wielkoformatowym, wycina etykiety, plakaty i banery. Jak twierdzi, to coś więcej niż tylko wykonywanie obowiązków. – Daje taką odskocznię od życia codziennego. Ja nie rozmyślam, nie myślę codziennie, co w domu, co tu wykombinować, a tutaj jest dużo zajęć, dużo wyzwań – przyznaje Tomek.

W bydgoskim Zakładzie pracuje 49 niepełnosprawnych osób. Zajmują się m.in. niszczeniem dokumentów, grafiką komputerową i poligrafią. To dla nich szansa zarówno na rozwój zawodowy, jak i społeczny. Kiedy poczują się pewniej i zdobędą odpowiednie kwalifikacje, mogą szukać innej pracy. – Osoba, która zdecydowała się, mimo swojej niepełnosprawności, pracować zawodowo, przychodzi do zakładu i stara się osiągnąć pewien stopień samodzielności. Jeżeli ten stopień samodzielności osiągnie, to kojarzymy tę osobę z zakładem pracy na otwartym rynku – wyjaśnia Stanisław Kuczyniecki, dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej w Bydgoszczy.

Działania pracodawców na rzecz niepełnosprawnych co roku są doceniane. Najlepsi z nich po raz kolejny zostali wyróżnieni statuetką „Lodołamacza”. To przedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. – Pracodawcy tworzą nowe miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych. Dają szansę awansu osobom niepełnosprawnym, rozwoju zawodowego – dodaje Magdalena Słonecka-Kuich z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Nagrodzeni są jednak nie tylko pracodawcy. W kategorii „Przyjazna przestrzeń” wyróżniona została bydgoska Biblioteka Główna Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. – My również jako, nazwijmy to, pełnosprawni, przyzwyczajamy się do obecności takich osób. Nie dziwi już nas to, że na Wydziale Edukacji Muzycznej pięknie śpiewa i gra osoba niewidoma – mówi prof. Benedykt Odya, prorektor ds. studenckich i jakości kształcenia UKW. – Dzisiejsi laureaci wybierani byli na drodze ogromnej dyskusji. Niektórych z nich znam, bo reprezentują nasze województwo. Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że każdy z nich zasłużył na to wyróżnienie – zapewnia Aleksandra Gierej, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Podczas tegorocznej gali „Lodołamacze” wyróżnionych zostało 19 przedsiębiorców, w tym siedmiu z regionu.

Autor: Anna Zdunek

Źródło: bydgoszcz.tvp.plFacebook
LinkedIn
Skip to content