TVP Bydgoszcz: Łamią bariery w pracy i społecznictwie. Dziś są laureatami

TVP Bydgoszcz: Łamią bariery w pracy i społecznictwie. Dziś są laureatami

Kruszą bariery, przełamują stereotypy, płyną pod prąd – już po raz 10. przyznano specjalne nagrody dla pracodawców, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne. „Lodołamacze 2015” wręczono podczas Kujawsko-Pomorskiej Gali Konkursu w Bydgoszczy. Ambasadorem konkursu w województwie kujawsko-pomorskim jest Adrianna Biedrzyńska.

Solidni, sumienni, zaangażowani – tacy są pracownicy firmy Tabemax w Białych Błotach. Wśród nich blisko 100 osób z różnym rodzajem niepełnosprawności. Ale obowiązki wykonują bardzo sprawnie. Praca to dla nich najlepsza rehabilitacja. – Praca w stabilnej firmie – to jest bardzo istotne. No i atmosfera jak najbardziej pozytywna – przekonuje Sławomir Rzepiela, informatyk w firmie Tabemax. – Ja kontroluję wyroby już gotowe, ale też w trakcie produkcji robimy pomiary podzespołów – opowiada Marzena Sturmowska, kontroler jakości w Tabemaksie.

Pracownicy kontrolują jakość podzespołów, a jakość pracy zespołu niepełnosprawnych kontrolują właściciele spółki i oceniają na najwyższym poziomie. – Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z niepełnosprawnymi. Czasami są nawet lepszymi pracownikami od osób pełnosprawnych – przyznaje Bernard Grzanka, właściciel firmy Tabemax, nagrodzony „lodołamaczem”.

To pozytywne przykłady, ale niestety wciąż za mało jest na rynku propozycji dla takich osób. Tylko w Bydgoszczy pracy szuka teraz tysiąc niepełnosprawnych. A ofert zatrudnienia jest dla nich zaledwie kilkadziesiąt. – Z roku na rok sytuacja pracodawców, zatrudniających osoby niepełnosprawne, pogarsza się. Niepokojące jest też to, że te przepisy zmieniają się, a to też nie sprzyja utrzymaniu zatrudnienia osób niepełnosprawnych – ocenia Magdalena Słonecka z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Przepisy ciągle się zmieniają, i to na niekorzyść pracodawców. Za to, że nie się poddają, za wrażliwość, za łamanie barier – od 10 lat Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych przyznaje nagrody. „Lodołamacze” po raz kolejny trafiły do ludzi, firm, instytucji, które tworzą miejsca pracy dla niepełnosprawnych i pokazują, że takie osoby mogą być doskonałymi pracownikami. – Daje mi to satysfakcję. Społecznikiem trzeba się urodzić. Ja wszędzie muszę być, wszędzie zobaczyć, wszędzie sprawdzić – wyznaje Wiesław Szczepański z „Inowrocław bez Barier”.

I wszędzie pomóc. Dlatego Wiesław Szczepański, za działalność na rzecz niepełnosprawnych, dostał specjalnego „Lodołamacza”.

Autor: Marta Zalewska

Źródło: bydgoszcz.tvp.pl/Facebook
LinkedIn
Skip to content