30 lip TVP Bydgoszcz: Łamią społeczne bariery. Za pomoc osobom niepełnosprawnych mogą zostać nagrodzeni
Trwa nabór do konkursu „Lodołamacze”. W ciągu 13 lat wzięło w nim udział ponad 4500 firm przyjaznych osobom niepełnosprawnym z całej Polski. Kapituła konkursu wybierze firmy, instytucje i osoby najbardziej angażujące się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych.
Pan Robert Ryfczyński od dziecka porusza się na wózku inwalidzkim. W bydgoskim Zakładzie Aktywności Zawodowej jest pomocnikiem rzemieślnika. Zbiera, przelicza i pakuje dokumenty. Jak twierdzi, ta praca to dla niego coś więcej niż wykonywanie obowiązków. – Najważniejsze jest to, że mogę się wydostać z domu. Mam gdzie iść. Tutaj z kumplami, ze znajomymi i się spotykam i się integrujemy – mówi Robert.
Tutaj czują się potrzebni. W Bydgoskim Zakładzie Aktywności Zawodowej pracuje 49 niepełnosprawnych osób. Zajmują się niszczeniem dokumentów, grafiką komputerową i poligrafią. To dla nich szansa nie tylko na zdobycie zawodowych kwalifikacji, ale też cennych, umiejętności społecznych. – Ja się nauczyłem tutaj dużo rzeczy na przykład niszczyć dokumenty, barować przy barownicy i pomagać kolegom – przyznaje Waldemar Klyger.
W regionie Zakładów Aktywności Zawodowej jest 10. Choć różnią się profilem działalności, to łączy je wspólny cel: aktywizacja osób niepełnosprawnych, którym na rynku pracy nie jest łatwo. Tutaj pracownicy korzystają z usług doradcy zawodowego, usamodzielniają się, tak by później móc znaleźć pracę na otwartym rynku. – Na przykład w ochronie, w firmach sprzątających. Jest kilka takich działalności, gdzie osoby niepełnosprawne mogą sobie spokojnie dawać radę. Nie wszyscy są do tego od razu przygotowani, część osób musi pobyć kilka lat z nami by poznać tego bakcyla pracy, chociażby by się podpisywać na liście obecności, przychodzić na konkretną godzinę – tłumaczy Krzysztof Ciężki, specjalista w ZAZ.
Zakłady pracy, ale też miejsca, w których łamane są społeczne bariery od lat nagradzane są w ogólnopolskim konkursie „Lodołamacze”. – Chcemy pokazać pracodawców, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne. Dając im miejsca pracy, dają im szansę na godne funkcjonowanie w społeczeństwie. Jest też kategoria przestrzeń przyjazna, więc chcemy pokazać miejsca przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – informuje Magdalena Słonecka-Kuich z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Zainteresowane udziałem w konkursie firmy zgłoszenia składać mogą do 15 sierpnia w oddziale terenowym Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych w Bydgoszczy, a także drogą elektroniczną.